Kenan Tekdağ kimdir, nereli, kaç yaşında? Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Kenan Tekdağ kimdir?

featured

Habertürk TV genel yayın yönetmeni Kenan Tekdağ kimdir, nereli, kaç yaşında? MHP krizinin ardından Kürşad Oğuz görevinden istifa etmişti. Peki Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Kenan Tekdağ kimdir? İşte Kenan Tekdağ’ın biyografisi ve özgeçmişi…

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa hakkındaki önerileriyle ilgili açıklamaları sırasında Habertürk‘teki Para Gündem programının sunucusu ve kanalın Ekonomi Müdürü Ebru Baki’nin yüz ifadeleri, partinin tepkisini çekmişti. Konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, “MHP’ye tahammülsüzlüğünü ifşa eden, alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir. Konuklarını MHP düşmanları arasından seçmesi tam bir kokuşmuşluktur” ifadelerini kullanmıştı.

MHP’den gelen bu tepkiye Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir yanıt vermiş ve Ebru Baki’yi savunmuş, Yönter’in sözlerini kendisine iade etmişti.

Daha sonra MHP Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili olan İsmail Özdemir açıklama yapıp, “Siz kimsiniz, hangi ölçü ve yüzle MHP ve Sayın Genel Başkanımızı özür dilemeye davet ediyorsunuz? Size bu gücü kim veriyor? Televizyon ekranlarından aklınızca siyasete ayar vermeye cüretini nerden buluyorsunuz?” sözleriyle Habertürk TV’yi doğrudan hedef almıştı.

Gerilime MHP lideri Devlet Bahçeli de dahil olup, “”#HaberTürkTVizlemiyorum” etiketini kullanarak boykot çağrısı yapmıştı.

Turgay Ciner baskılara dayanamadı

Son dönemde yayınlarında daha tarafsız bir yayıncılık anlayışı benimseyip hükümete yönelik eleştirilere de yer veren Habertürk TV’nin bu yayın politikası iktidarın da hedefindeydi. Hatta iddialara göre, yılın büyük bölümünü yurt dışında geçiren Habertürk patronu Turgay Ciner’in hükümet baskılarından rahatsız olduğu, bu nedenle kanalı satıp baş ağrısından kurtulmayı düşündüğü konuşuluyordu.

Hükümetin ortağı MHP ile yaşanan krizin ardından ipi çekilen isimler Habertürk TV’den oldu. Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir görevden alındı. Bu kararın ardından Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz ise istifa etti.

Kenan Tekdağ kimdir?

Mehmet Kenan Tekdağ 1956 yılında Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde dünyaya geldi. 1979 senesinde İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Kenan Tekdağ, bir süre Cumhuriyet Savcısı olarak çalıştıktan sonra 1984’te serbest avukatlık yapmaya başladı. Meslek hayatında 35 yılı aşkın tecrübesi bulunan Tekdağ, Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı görevinin yanında Ciner Grubu Hukuk Başmüşavirliği görevini de yürütüyordu. Hatta Habertürk’ün RTÜK’ten ceza yemesini önleyen kişi olarak konuşuluyordu.

Kürşad Oğuz’un istifasından sonra Habertürk TV Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna da geçici süreyle oturtulan 65 yaşındaki Kenan Tekdağ, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kenan Tekdağ

Dış basına verdiği röportajda dikkat çeken “Türk medyası” tespitleri

2013 yılında İngiltere’nin önemli gazetelerinden The Daily Telegraph’a konuşan Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ, medyaya ilişkin şu tespitlerde bulunmuştu:

“12 yıl önce başlayan medya atılımımız, 4 sene önce Habertürk gazetesini çıkarmamızla hız kazandı. Gazetenin yanı sıra  Habertürk ve Bloomberg HT’den oluşan iki haber kanalımız mevcut. Ayrıca haberturk.com ile internet medyacılığında güçlü bir konuma sahibiz. Bugün, gazete, internet, televizyon ve habercilik gibi sektörün neredeyse bütün alanlarında liderliğe oynuyoruz.

Habertürk’ten önce diğer bütün gazeteler, içerik, ideolojik yaklaşım, boyut, format ve teknoloji bakımından birbirinin tekrarıydı. Aralarındaki tek fark isimleriydi. Biz yenileşmeden yana olduk ve hem okuyucularımızın hem de sektörün değişime ihtiyacı olduğuna inandık. Şimdi bütün sektör bizim modelimizi takip ediyor.

Geçmişte Türk gazeteleri siyasi partilerin resmi organı gibi hareket ediyordu ve basılı medya oldukça kutuplaşmıştı. İki seçenek vardı; ya hükümet yanında ya da hükümet karşıtı olmak. Bu ortamda Habertürk bağımsız bir duruş sergileyerek kendine has bir pozisyon oluşturdu.

Satış fiyatı yüksek olmasına rağmen Habertürk, modern ve renkli tasarımı ile zengin içerikli ek yayınları sayesinde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük şehirlerde yaşayan 18-34 yaş arası okuyucu kitlesinin favori gazetesi haline geldi.

Öte yandan, Ciner Medya Grubu televizyon ve internet dünyasındaki yeniliklerin takipçisi oldu. Haberturk.com internet portalı, Ipsos KMG Digital Lovemark tarafından Türkiye’nin lider internet gazetesi olarak belirlendi.

Sürekli olarak sektördeki yeniliklerin takipçisiyiz. Yeni bir izleyici kitlesini şekillendiriyor ve medya sektörünü demokratikleştiriyoruz.

Ciner Medya Grubu’nun başarısının altında insan kaynaklarına verdiği değer yatıyor. İddialı ve istekli insanları istihdam etme konusunda hevesliyiz. Tüm çalışanlarımız için kurum içi eğitim olanakları sunuyoruz. Bu durum sabır, özveri ve büyük yatırımlar gerektirse de geri dönüşü tatmin edici oluyor. Yetenekli çalışanlarımıza hızla yükselebilecekleri bir kariyer çizgisi sunuyoruz. İş arkadaşlarımızın bir çoğu grup içinde yükseliyorlar.

Ciner Medya Grubu’nun geleceği konusunda umutluydu

O dönemki (2013) konuşmasında gelecek 5 yıl içerisinde televizyon ve gazetecilik alalarında Türkiye’nin bir numaralı oyuncusu olacaklarına inanan; reklam verenlerin Habertürk’ün yenilikçi yaklaşımını takdir ettiğini açıklayan Kenan Tekdağ, “Genç, şehirli, teknoloji meraklısı ve stilimizi seven bir okuyucu kitlesine sahibiz” demişti. Ancak Habertürk gazetesi 5 Temmuz 2018’de son sayısını çıkarmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir