Kuzey İrlandalı yetkililer: Büyük endişe duymaktayız

featured

Reuters’in haberine göre, Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta meydana gelen ve yüzlerce protestocunun katıldığı gösteriler devam ediyor. Olaylarda esnasında kaçırılan bir otobüs ateşe verilirken, birçok yerde protestocuların polislere taşlı saldırı sonucunda yaralanan görevliler olduğu belirtildi.

Son şiddet olaylarında 55 polis memuru yaralanırken, gösterilere katılan 13 ve 14 yaşlarındaki çocukların ise ayaklanma suçlamaları nedeniyle tutuklandığını aktarıldı.

İrlanda yanlısı Katolik milliyetçiler ile İngiliz yanlısı Protestan sendikacıların oluşturduğu koalisyon hükümeti liderlerinden ise, “Hepimizin sokaklarımızda gördüğü sahnelerden büyük endişe duyuyoruz” açıklaması geldi. Açıklamada, “Siyasi duruşlarımız birçok konuda çok farklı olsa da hukuk ve düzene destek noktasında hepimiz birlikteyiz ve ortak bir şekilde polis kuvvetlerine desteğimizi ifade ediyoruz” denildi.

İngiltere Başbakan Boris Johnson ise “Kuzey İrlanda’daki şiddet olayları, özellikle halkı ve işletmeleri koruyan polise yönelik saldırılar, bir otobüs şoförüne ve bir gazeteciye saldırı, beni derinden endişelendirdi” dedi.

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta geçen hafta başlayan olaylara, ayrılıkçı Sinn Fein partisi üyeleri ve yetkililerinin bir cenaze töreni esnasında korona virüs yasaklarını ihlal etmesine yönelik birlik yanlılarının tepki göstermesi ve Avrupa Birliği ile imzalanan Brexit anlaşması sonucunda Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasında ticarete sınırlama getiren düzenlemenin neden olduğu belirtilmişti.

Kuzey İrlanda’da yaşanan olaylar, 1960’lı yıllardan 1998’e kadar süren, Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere birlik yanlısı Protestanlar arasındaki yaşanan çatışma ve terör olaylarını akıllara getirdi. O dönem yaşanılan olaylar sonucu yaklaşık 3.600 kişi hayatını kaybetmiş, 1998 yılında ise barış anlaşması imzalanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir