Kuzey Kore lideri Kim Jong-un zayıf haliyle görenleri şaşırttı

featured

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, devlet medyası tarafından önceki gün yayımlanan yeni fotoğraflarda hiç olmadığı kadar zayıf göründü. Yetkililer, Kim’in halkı için daha az yediğini belirtirken, 37 yaşındaki liderin sağlık sorunları olduğuna dair iddiaları ise reddettiler. Bununla birlikte 25 milyon nüfuslu ülke, geniş çaplı bir açlık krizi ile karşı karşıyken, birçok insanı evsiz bırakan şiddetli sellerden de etkilendi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, katıldığı bir iktidar partisi toplantısında çekilen ve Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA) tarafından yayımlanan fotoğraflarda dikkat çekici şekilde zayıfladığı görüldü.

Yetkililer, şiddetli gıda kıtlığı ile boğuşan ülkede 37 yaşındaki liderin halkı için daha az yediği konusunda ısrarcı olurken, liderleri Kim’in sağlıklı olduğunu açıkladılar. Bu yılın başlarında Kim’in 20 kilodan fazla zayıfladığı haberleri sebebiyle sağlığıyla ilgili tartışma başlatmıştı.

Aynı zamanda Kuzey Kore liderinin daha fazla zayıfladığını gösteren fotoğraflar, KCNA’nın yakın zamanda Kuzey Kore’nin 25 milyonluk nüfusunun çoğunun açlık ve sistematik baskıyla mücadele etmesine rağmen, Kim’in ‘bir deri bir kemik’ durumunun “halkın kalbini kırdığını” bildirmesinin ardından paylaşıldı. 

KUZEY KORE ZOR ZAMANLARDAN GEÇİYOR

Diğer taraftan, fakir ve ancak nükleer silah sahibi olan ülke, son yıllarda Covid-19 pandemisinin ortasında bir gıda kriziyle mücadele ederken, aileleri evsiz bırakan şiddetli sellerden de etkilendi.

Ekim ayında Kim, BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün Kuzey Kore’nin yalnızca bu yıl yaklaşık 860 bin ton gıda açığı olduğunu tahmin etmesine rağmen, ülke 2025’te Çin sınırını yeniden açana kadar vatandaşlarına daha az yemeyi beklemeleri gerektiğini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir