Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı

featured

Merkez Bankasına gece yarısı adeta operasyon çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı karar doğrultusunda Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal’ın yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Türkiye ekonomisi çalkantılı süreçler yaşamaya devam ediyor. 8 Kasım 2020’de Merkez Bankası başkanlığına getirilen Naci Ağbal görevden alındı. Faiz karşıtlığıyla bilinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 aylık görev süresi boyunca 3 kez faiz artırımına giden Naci Ağbal’ın yerine Ak Parti eski Bayburt Milletvekili ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu getirdi.

Kritik görev değişikliğine ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı.

DİKKAT ÇEKEN YENİ ŞAFAK AYRINTISI

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun köşe yazarlığı yaptığı Yeni Şafak gazetesi, 19 Mart 2021 tarihindeki manşetinde faiz artıran Naci Ağbal’ı “Bu operasyonu kim için çaktınız” manşetiyle hedef göstermişti.

Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Gece yarısı yaşanan sürpriz değişiklik sonrası pek çok kişi yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun kim olduğunu merak etti.

23 Mayıs 1967 tarihinde Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden Bayburt’ta dünyaya geldi. Babasın ismi Halit, annesinin ismi Naime’dir.

Üniversite eğitimini İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü tamamladı. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim aldı. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev aldı. Aynı bankada sırasıyla; Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfının Başkanlığını yürüttü. Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesidir. ‘Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi’ ve ‘Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi’ adlı yayımlanmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.
Kavcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir