Muharrem Sarıkaya kovuldu mu? Habertürk beklenen açıklamayı yaptı! Muharrem Sarıkaya istifa…

Habertürk sunucusu Muharrem Sarıkaya'nın kameramana tokat attığı görüntülere tepki yağdı. Saldırı nedeniyle özür dileyen Sarıkaya hakkında verilecek karar merak edilirken, Habertürk TV'den de yaşanan skandala ilişkin ilk açıklama geldi. İşte ayrıntılar...

featured

Gazeteci müsveddesi Muharrem Sarıkaya’nın, Habertürk canlı yayınında Fatma Şahin ile gerçekleştirdiği röportaj sırasında İHA kameramanı Ahmet Demir’e tokat attığı görüntüler ortaya çıktı. Özellikle sosyal medyada skandal görüntülere tepki yağarken, kısa sürede oluşan kamuoyu sonrası Sarıkaya’nın görevden alınması çağrısı yapıldı. Peki Muharrem Sarıkaya kovuldu mu? Yoksa Muharrem Sarıkaya istifa mı etti? İşte yaşanan son gelişmeler ve Habertürk kanalından yapılan son dakika açıklama…

Habertürk TV’de program sunuculuğu da yapan gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın adı büyük bir skandala karıştı. Sarıkaya, gazeteci meslektaşına yönelik tokatlı saldırısıyla eleştiri oklarının hedefi oldu.

CANLI YAYINDA MUHABİRE TOKATLI SALDIRI

Gaziantep’in kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ağırlayan gazeteci Muharrem Sarıkaya, Habertürk’teki canlı yayın sırasında ses sorununa sinirlenip aksaklığı gidermek için uğraşan İhlas Haber Ajansı (İHA) kameramanı Ahmet Demir’e tokat attı.

Muharrem Sarıkaya’nın bu alçakça saldırısına başta İhlas Holding olmak üzere, gazeteci örgüt ve dernekleri, gazeteciler, siyasiler ve vatandaşlar tepki gösterdi. İhlas Haber Ajansı, kamuoyuna yaptığı duyuruda Sarıkaya’yı kınayıp, hakkında hem maddi hem de manevi dava açılacağını duyurdu.

MUHARREM SARIKAYA ÖZÜR DİLEDİ

Meslektaşına kalleşçe saldırıda bulunan sözde gazeteci Muharrem Sarıkaya, görüntülerin ortaya çıkmasından sonra sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Yaptığı ahlaksızca hareket dolayısıyla özür dileyen Sarıkaya, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ile yaptığımız canlı yayın sırasında ardı sıra tekrar eden ve yayını da sorunlu hale getiren teknik aksaklıklar sebebiyle bir an kontrolümü kaybettim ve yapmamam gereken, bana ve temsil ettiğim kuruma yakışmayan bir davranışta bulundum.

Yayın biter bitmez İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir’den ve o an orada bulunan İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın’dan ayrı ayrı özür diledim. Bu noktada kalmayıp, bir saat kadar sonra telefonda kendileri ile ayrı ayrı konuşup yaptığımın hata olduğunu belirtip özrümü her ikisine de yineledim.

Olay kamuoyuna yansıdığı için şimdi de kamuoyu önünde İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir, İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın ile olaya tanıklık eden Sayın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’den ve kamuoyundan mazeretsiz özür diliyorum.”

HABERTÜRK’TEN AÇIKLAMA

Genel Yayın Yönetmenliğini Kenan Tekdağ‘ın yaptığı Habertürk’ten yapılan ilk açıklamada ise şöyle denilmişti:

“Habertürk TV’nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in konuk olduğu canlı yayınında Ankara Temsilcimiz Muharrem Sarıkaya’nın gerçekleştirmiş olduğu kabul edilemez ve izahı olmayan davranışından ötürü İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir arkadaşımızdan, ailesinden, çalıştığı kurumdan ve tüm kamuoyundan Habertürk olarak içtenlikle özür dileriz.”

Daha önce şahsi sosyal medya hesabında göbek attığı gerekçesiyle spiker Hande Sarıoğlu’nun biletini kesen Ciner Grubu bünyesindeki Habertürk’ün, tokat skandalına imza atan Muharrem Sarıkaya ile yollarını ayırıp ayırmayacağı merakla bekleniyordu. Beklenen gelişme bir gün sonra yaşandı.

MUHARREM SARIKAYA İSTİFA ETTİ

Muharrem Sarıkaya, 20 Aralık’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda istifa ettiğini duyurdu. Sarıkaya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Yaşanan olayla ilgili olarak hiçbir ama, fakat ve mazeret aramıyorum; hayatım boyunca da bu olayla ilgili bir tek amaya, fakata ve mazerete sığınmayacağım. Bu hatayı meslektaşlarıma, onların da aynı duruma düşmemesi için meslek yanlışı olarak örneği olarak anlatacağım.

Hataydı, temsil ettiğim kurum açısından da bana yakışmadı… Kendisinin de açıklamasında olduğu gibi, kameraman Ahmet Demir ve İHA Bölge Müdürü’nden kurumu adına özür diledim.

İçimde uhde kaldı, bir saat kadar sonra tekrar telefonla aradım, her ikisinden ve ailelerinden özür dilediğimi ilettim. Dün de arayıp özrümü yineledim. Ciner Medya Grubu yönetimi ve çalışma arkadaşlarımdan da özür diliyorum.

Olaya tepki gösteren tüm kamuoyundan, meslektaşlarımdan ve ailemden, onlara böyle bir olayı yaşattığım için de özür diliyorum. Bugün itibarıyla Ciner Medya Grubu Ankara Temsilciliği görevinden ayrılmış bulunuyorum. Saygılarımla.”

Gazeteci Muharrem Sarıkaya’dan kameramana tokatlı saldırı

AHMET DEMİR SALDIRI ANINI ANLATTI

Aynı şekilde TGRT Haber’e bağlanan kameraman Ahmet Demir, Ferhat Ünlü ile Hafta Sonu Ana Haber’de Muharrem Sarıkaya’ya dava açacağını söyledi.

Demir, “İhlas Haber Ajansı olarak tüm kontrollerimizi yaptık ve eksiklikleri giderdik. Yayın öncesi Muharrem Bey’in reji ile bağlantı kurabilmesi için telefon bağlantısının yapılması gerekiyordu. Telefon verdik, bunu kullanmasını istedik ama kendi telefonunu kullanmak istedi. Yayın esnasında telefonu şebeke sorunu yaşadı. Bundan dolayı bize sürekli yayın sırasında hareketlerde bulunuyordu. Ben de kendisine yardımcı olmak için telefon ve kulaklık ile yayına gittim. Ancak kendisi o an neden bilmediğim bir şekilde o çirkin saldırıyı yaptı. O anda şoka uğradım ve ne yapacağımı şaşırdım” diye konuştu.

“ÖZRÜNÜ KABUL ETMİYORUM, DAVA AÇACAĞIM”

Saldırı anına ilişkin görüntülerin yayınlanmasını istemediğini söyleyen Ahmet Demir, “Görüntülerin yayılmasını istemiyordum. Çünkü yaşlı bir annem var. O bu videonun yayılması sonrası büyük sıkıntılar yaşadı. Beni ve müdürümü arayarak özür dilediler. Fakat kendisinin yapmış olduğu saldırıyı kabul etmiyorum ve hukuki mücadelemi başlatacağım” dedi.

Ahmet Demir yaşadıklarını TGRT Haber‘e anlattı

Öte yandan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı DİSK Basın-İŞ, basın emekçisi Ahmet Demir’e yönelik saldırıya tepki için yarın saat 18.30’da Habertürk Genel Merkezi önünde eylem yapacağını duyurup basın mensuplarını eyleme davet etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir