Prof. Dr. Mehmet Toner kimdir? | Kanser araştırmaları yapan Mehmet Toner nereli kaç yaşında?

featured

Harvard ve MIT üniversitelerinde öğretim görevlisi olan dünyaca ünlü bilim adamı Mehmet Toner kimdir? Kanser araştırmaları ile tanınan ve birçok başarıya imza atan Prof. Dr. Mehmet Toner nereli, kaç yaşında? İşte ayrıntılar…

Geliştirdiği mikroçip teknolojileri ile milyarlarca kan hücresi arasından tek bir kanser hücresinin 1 saat gibi kısa bir süre içinde tespit edilmesini sağlayan Prof. Dr. Mehmet Toner, kanser teşhisi ve tedavisi alanında insanlığa umut olacak yeni tedavi çözümlerinin üretilmesine olanak sağlamıştır. Hastaya özgü kanser hücrelerinin ayrıştırılmasını sağlayan Prof. Toner’in geliştirdiği teknolojiler, kanserde kişiye özel tedavi imkânını mümkün kılmıştır. Peki milyonlarca insana umut olan ve elde ettiği başarılarla gurur duymamızı sağlayan Prof. Dr. Mehmet Toner kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Mehmet Toner kimdir?

Mehmet Toner 28 Temmuz 1958 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

1983 yılında İTÜ Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmasının ardından, 1985’te MIT’de yüksek lisans ve 1989’da ise tıbbi mühendislik alanında doktorasını tamamlamıştır.

Doktorasını aldıktan hemen sonra Harvard Tıp Fakültesi’nde biyomedikal mühendisliği alanında yardımcı doçent olarak göreve başlayan Toner; 1996 yılında doçent, 2002 yılında ise profesör ünvanını almıştır.

Mehmet Toner kariyeri ve başarıları

Prof. Dr. Mehmet Toner, özellikle kanser tedavisi alanında yaptığı çalışmalarla uluslararası camiada tanınan bir bilim insanı olmuştur. Prof. Dr. Mehmet Toner’in 60’ın üzerinde patenti, 350’den fazla bilimsel yayını bulunmaktadır. Ayrıca 400’ün üzerinde konferans vermiştir. Kendisi, çeşitli biyoteknoloji ve medikal cihaz şirketlerinin bilimsel danışma kurullarında yer aldığı gibi, birçok start-up şirketin kuruculuğunu da üstlenmiştir.

Mehmet Toner, Amerikan Makine Mühendisleri Topluluğu (ASME) tarafından üç ödüle layık görülmüştür: 1994 yılında YC Fung Genç Bilim İnsanı Ödülü, 2013 yılında biyomuhendislik alanında katkılarından dolayı H.R. Lissner Madalyası ve uygulamalı çalışmaları nedeniyle 2020 Savio-Woo Madalyası’nı almaya hak kazanmıştır. Bunların yanı sıra, 2017 senesinde Nobel Komitesi’nin düzenlediği “Microfluidics” (Mikroakışkanlar) toplantısına davet edilmiştir. 

Prof. Dr. Mehmet Toner sağlık alanındaki çalışmaları ile 18. Vehbi Koç Ödülü’ne lâyık görülmüştür.

İTÜ, 83 mezunu Mehmet Toner’e 18 Mayıs 2021 tarihinde Fahri Doktora Diploması vermiştir.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir