Rekabet Kurumu WhatsApp sözleşmesi tartışmasına son noktayı koydu

featured

WhatsApp, Türkiye’de zorunlu tuttuğu gizlilik sözleşmesi kararından geri adım attı. Rekabet Kurumu, WhatsApp sözleşmesinin Türkiye’de uygulanmayacağını açıkladı.

Aylardır tartışma konusu olan WhatsApp hakkındaki belirsizlik sona erdi. 2021 yılının başında Türkiye’deki kullanıcılara gizlilik sözleşmesi uygulamasını zorunlu tutan WhatsApp, gelen tepkilerin ardından bu kararını 15 Mayıs’a kadar uzatmıştı.

Ancak bu süre de doldu ve WhatsApp sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesabının zamanla kısıtlanacağı, en son da kullanılamaz hale geleceğini açıklamıştı.

Bu süreçte pek çok kişiyi başka mesajlaşma uygulamalarına kaptıran WhatsApp, tartışma yaratan kararından geri adım attı.

REKABET KURUMUNDAN GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

Rekabet Kurumu, daha önce kullanıcılara dayatılan gizlilik sözleşmesini çekmemesi halinde yaptırım uygulamakla uyarmıştı. Gelen uyarıları dikkate alan WhatsApp, sözleşmeyi Türkiye’de zorunlu tutmama kararı aldı.

Rekabet Kurumunun konuyla ilgili duyurusunda şöyle denildi:

“WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir. Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir