Rus bankaları hangisi? Türkiye’deki Rus bankalarının isimleri neler? Hangi bankalar Rusya’nın? Rusya’ya ait kaç banka var?

Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya karşı Batı'nın uyguladığı yaptırımlardan Rus bankaları da nasibini aldı. Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımlar kapsamında bazı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarıldı. Karar sonrası Rusya'ya ait bankaların isimleri araştırıldı. Peki Rus bankaları hangisi, isimleri neler? Rusya'nın en büyük bankası hangisi? Türkiye'de Rus bankası var mı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

featured

Rus bankalarının ABD ve Avrupa’da swift sisteminden çıkarılması kararının, ekonomi piyasalarını derinden etkilemesi bekleniyor. Kararın özellikle Rus ekonomisini vurması beklenirken, yaptırım uygulanacak bankalar merak edildi. Peki Rus bankaları hangisi? Türkiye’de Rus bankası var mı? Türkiye’deki Rus bankalarının isimleri neler? Hangi bankalar Rusya’nın? Tüm ayrıntılar haberimizde…

Ukrayna’ya askeri operasyon başlatan Rusya, tüm gözdağı ve tehditlere rağmen geri adım atmayınca Batılı devletlerin hedefi haline geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya‘nın işgal hamlesine karşılık ya 3. Dünya Savaşı’nı başlatma ya da ağır yaptırımlar uygulama seçeneklerinin masada olduğunu duyurdu.

Rus askerlerinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’e doğru ilerleyişi sürerken, Rusya’ya yönelik şu ana kadarki en ağır ekonomik yaptırımlardan biri uygulandı. Rus bankalarının uluslararası para transferini sağlayan ‘Swift’ sisteminden çıkarılacağı açıklandı.

RUSYA’YA SWİFT YAPTIRIMI

Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını felç edeceklerini söyleyen Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, belirlenen bankaların swift sisteminden çıkarılacağını, bu sayede işlemlerin dondurularak bankaların varlıklarını tasfiye etmesini engelleyeceklerini dile getirdi.

Tarihte İran ve Kuzey Kore’den sonra Swift sisteminden çıkarılan Rusya Federasyonu’nun bu hamle karşısında dünya ile para transferini gerçekleştirmede büyük sıkıntı yaşayacağı tahmin edilirken, yaptırım uygulanacak Rus bankalarının hangisi olacağı ise birçok kişi merak edildi. Pek çok kişi Rusya’ya ait bankaların hangileri olduğunu, isimlerini merak etmeye başladı.

Bazı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarıldı

RUS BANKALARI HANGİLERİ? TÜRKİYE’DE RUS BANKASI VAR MI?

Rusya’ya ait en büyük bankanın ismi ‘Sberbank’tır. Daha sonra ülkenin en büyük ikinci bankası VTB, üçüncü büyük bankası ise Gazprombank’tır. Bunun yanı sıra VS Bank, Alfa Bank, ProminvestBank ve BM Bank da bilinen Rus bankası isimleri arasında yer alıyor.

Türkiye’de daha önce Denizbank hisselerinin büyük bölümü Rus Sberbank’taydı. Ancak Sherbank, 2018 yılında Denizbank’ı Orta Doğu’nun en büyük bankası olan Emirates NBD’ye tam 3,2 milyar dolara satarak Türkiye’den çekilmişti.

  • Sberbank
  • VTB
  • Gazprombank
  • BM Bank
  • ProminvestBank
  • VS Bank
  • Alfa Bank
  • Russian Agricultural Bank
  • FC Otkritie Bank

Ancak Swift’ten atılma kararına Sberbank ve VTB’nin dahil olmadığı, zaten yaptırım uygulanmakta olan Rus bankalarının Swift sisteminden çıkarıldığı belirtiliyor. Ayrıca Rusya Merkez Bankası’nın da SWIFT sisteminin dışında tutulacağı öğrenilirken, kimi çevreler bunun Rusya’yı çok fazla etkilemeyeceği görüşünü savunuyor.

Daha önce de Rusya’daki 64 önemli şirket ve kişi yaptırım listesine alınmış, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdeki bankaların Rus vatandaşlarından 100 bin Euro’dan fazla mevduat kabul etmeleri yasaklanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir