Putin uyardı: Rusya’nın endişeleri göz ardı ediliyor

featured

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin savaş da dahil olmak üzere olumsuz senaryolardan kaçınmak için Ukrayna konusunda diyaloğun sürmesini temenni ettiğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Putin, Ukrayna’nın NATO’ya katılması ve Kırım’ı geri almaya çalışması durumunda Rusya ve NATO arasında bir savaş ihtimali olabileceğini belirterek, “Rusya’nın ana endişelerinin göz ardı edildiği görülüyor” dedi ve yine de daha fazla müzakereye açık olduklarını vurguladı.

Batı’nın güvenlik garantileriyle ilgili tekliflere yanıtında, Rusya açısından üç kilit unsuru göremediklerini belirten Putin, “NATO’nun genişlemesi, Rusya sınırları yakınlarında silah sistemlerinin konuşlandırılması ve ittifakın Avrupa’daki askeri altyapısının 1997’deki haline geri döndürülmesine yönelik yeterli yanıt göremedik.” ifadelerini kullandı.

ABD ve NATO’nun, Rusya’nın endişelerini görmezden geldiğini belirten Putin, “NATO, ülkelerin seçme özgürlüğüne işaret ediyor ancak birinin güvenliğini, bir diğeri pahasına güçlendiremezsiniz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı, NATO ve ABD’nin tutumu karşısında verecekleri yanıtın kolay olmayacağını ama bir karar alacaklarını vurguladı.

thumbnail
İlişkili Yazı
İngiltere Başbakanı Boris Johnson Ukrayna’ya destek verdi

Putin: NATO bizi kandırdı

NATO’nun askeri altyapısının doğuya doğru ilerlememesi konusunda kendilerine söz verildiğini dikkati çeken Putin, “Bugün NATO’nun nerede olduğunu görüyoruz; Polonya, Romanya, Baltık ülkeleri. Bizi kandırdılar.” dedi.

ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekildiğini hatırlatan Putin, Romanya’da ise füze fırlatma sistemlerinin bulunduğuna dikkati çekti.

“Burada, MK41 füze fırlatma sistemleri bulunuyor. Bunlara Tomahawk yerleştirilebilir. Yani bu, füze savunma sistemi değil saldırı sistemi oluyor. Bu sistemler, 1000 kilometreye kadar topraklarımızı hedef alabilir. Bu bizim için bir tehdit değil mi?” diye konuştu.

Ukrayna’nın NATO’ya alınması ihtimalini de değerlendiren Rusya Devlet Başkanı, şunları söyledi:

“Ukrayna’nın belgelerinde Kırım’ın askeri güç yoluyla geri alınacağı yazılmış. Ukraynalılar bunu sadece söylemiyor, bu belgelerinde de yazıyor. Ukrayna’nın NATO üyesi olduğunu, Polonya ve Romanya’da olduğu gibi silahlarla donatıldığını ve Kırım’da operasyonu başlattığını farz edelim. Donbas’ı konuşmuyorum bile. Bu, Rusya’nın egemen toprağıdır. Bu konu bizim için kapatılmıştır. Bu durumda, NATO ile mi savaşmalıyız?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir