Telegram nerenin hangi ülkenin? Telegram sahibi kim?

featured

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram her geçen gün kullanıcılarını arttırmaya devam ederken, diğer uygulamalara alternatif olmasıyla da insanların ilgisini çekiyor. Son dönemde yaşanan Whatsapp gizlilik sözleşmesi ve kullanıcı bilgilerinin deşifre edilmesi gibi tüm dünyada tepki çeken konuların üzerine alternatif uygulama arayışına giren kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen uygulamaların başında Telegram gelmişti. Peki Telegram nerenin, hangi ülkenin? Milyonlarca kullanıcısı bulunan Telegram uygulamasının sahibi kim? İşte detaylar…

TELEGRAM HANGİ ÜLKENİN?

Güvenli anlık mesajlaşma servisi olan Telegram, Ağustos 2013 yılında Rus vatandaşı olan Nikolai Durov ve Pavel Durov kardeşler tarafından başlatılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil (Android, iOS, Windows Phone) hem de masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) için mevcuttur. Kullanıcılar birbirleri arasında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilmektedirler.

Telegram, hem İngiliz LLP, hem de American LLC olarak kayıtlıdır. Servisin merkezi 2014 – 2015 yılları arasında Berlin, Almanya’da bulunmaktaydı. Ancak ekipteki herkes için oturma izni alınamayınca farklı bölgelere taşındı. Şirket kurucusu Pavel Durov Rusya’dan ayrıldıktan sonra, 15 çekirdek üyeden oluşan küçük bir bilgisayar programcısı grubuyla ülkeden ülkeye taşındı. Son haliyle Telegram ekibi, 2017 yılından beri Dubai’de bulunmaktadır.

Telegram 2021 yılı ocak ayında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştır.

TELEGRAM SAHİBİ KİM?

Pavel Durov

Telegram uygulaması, Rus programcı Pavel Valeryeviç Durov tarafından yaratılmıştır ve halen kurucu ortağıdır. 10 Ekim 1984 yılında Rusya’nın Leningrad (Saint Petersburg) şehirde dünyaya gelmiştir.

Durov, Rusya’nın Facebook’u denilebilecek ve 2020 yılı itibarıyla 630 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan VK sosyal paylaşım sitesinin kurucusu ve eski CEO’sudur. VK, Rusya’nın en popüler sitesi olmasının yanı sıra dünyanın da en çok ziyaret edilen 14. web sitesi durumundadır.

Pavel Durov, Ukraynalı protestocuların kişisel bilgilerini Rusya güvenlik güçlerine vermeyeceğini ve bunun hiçbir yasal olmadığını VK üzerindeki kişisel profilinden duyurmuştur. Bunun üzerine 21 Nisan 2014 tarihinde Ukrayna olaylarında Rusya hükümetinin yanında yer almadığından görevinden istifa ettirilmiştir. Sonrasında ise ger dönüşü olmaksızın Rusya’yı terk etmiştir.

Nikolai Durov

Şirketin bir diğer kurucu ortağı ise Nikolai Valeryeviç Durov‘dur. 21 Kasım 1980 tarihinde Leningrad şehrinde dünyaya gelmiştir. Rus bir programcı ve matematikçidir. Küçük kardeşi Pavel Durov ile beraber VK sitesinin kurucusu ve Telegram uygulamasının kurucu ortağıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir