Togg kaç para olacak? Togg Euro NCAP Testi sonucu nedir? Togg açılımı nedir?

featured

Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek amacıyla ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kasım 2017 tarihinde duyurulan TOGG, bugün hem yurt içi hem yurt dışı tanıtımlarıyla büyük bir ilgi görüyor. Özellikle 5-7 Ocak tarihinde Amerika’da düzenlenen CES 2022 Fuarı’nda lansmanı yapılan yeni Togg Sedan modeli, büyük bir yankı uyandırmıştı. Diğer bir taraftan ise Bursa Gemlik’te inşaatına tüm hızıyla devam edilen Togg fabrikasının bir an önce tamamlanarak seri üretime geçilmesi hedefleniyor. Bütün bunlar göz önüne alınınca, haliyle insanlar da Togg ile ilgili birçok konuyu araştırmaya başladı. Peki TOGG nedir, TOGG açılımı nedir? Yeni TOGG kaç para olacak? TOGG Euro NCAP güvenlik testlerinden geçti mi? gibi birçok sorunun yanıtı merak ediliyor. İşte TOGG konusunda merak edilenler ve detaylar…

Togg kaç para olacak? Togg Euro NCAP Testi sonucu nedir? Togg açılımı nedir?

TOGG AÇILIMI NEDİR?

TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ismiyle kurulan şirketin kısaltmasıdır. Şirket, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB ortaklığında 28 Haziran 2018’de kurulmuştur.

TOGG KAÇ PARA OLACAK? TOGG FİYATI NE KADAR OLACAK?

İlk otomobilin 2022 yılının sonunda seri üretime hazır hâle geleceğini açıklanan TOGG’da, fiyatın ne olacağı ise merak ediliyor. Peki TOGG kaç para olacak?

Bulunduğumuz dönemde TOGG özelliklerine sahip bir elektrikli SUV modelinin fiyatı 1 milyon TL’den fazla durumda. Diğer taraftan şirketin CEO’su Gürcan Karakaş, aracın maliyetinin Kasım 2021 tarihi itibarıyla 40.000 € olduğunu açıklamıştı. Yani bir adet TOGG aracının üretim maliyeti bile 40 bin Euro’yu buluyor. Dolayısıyla bu fiyat, Euro kurunu 15 TL baz aldığımızda en az 600 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Her ne kadar diğer otomobil fiyatlarına uygulanan vergilerin bazılarının TOGG için alınmayacağı konuşulsa da, aracın vergilerle birlikte satış fiyatının 1.000.000 ₺’yi geçeceği iddia ediliyor.

TOGG EURO NCAP TESTLERİNDEN GEÇTİ Mİ?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, aracın teknik tasarımlarını ortak paydaşlarla geliştirdiklerini ve yerli otomobilin çarpışma testlerinin devam ettiğini söyleyerek, “Numune ve prototip çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde çarpışma testleri dahil çalışmalar devam edecek ve bu sürecin şubat sonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Kış testleri de var. Her testten sonra aldığımız raporlar doğrultusunda aracımızı gerekirse optimize ediyoruz. Şu ana kadar buna ihtiyacımız olmadı. O anlamda da oldukça keyifliyiz.” diye konuştu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada yüksek çarpışma dayanımı, aktif ve pasif güvenlik ögeleri ve ileri sürücü destek sistemleri ile 2022 yılının Euro NCAP 5 Yıldız güvenlik normlarını sağlayacağı ifade edilmişti.

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir