Yılbaşında yasak var mı 2022 | Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı? 31 Aralık yılbaşı yasak mı?

2022 yıl başına sayılı günler kala sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı? Yılbaşında yasak var mı? 31 Aralık yılbaşı yasak mı? İşte merak edilen konunun ayrıntıları...

featured

“Yılbaşında yasak var mı?” sorusu, yeni yıla son 1 ay kala gündeme geldi. Tatil, eğlence gibi etkinlik ve organizasyon planı yapan pek çok vatandaş, koronavirüs nedeniyle yıl başında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını merak ediyor. Peki yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı? 2022 yılbaşında yasak var mı? 31 Aralık yılbaşı yasak mı? İşte konuyla ilgili tüm ayrıntılar…

Geçen sene 2021 yılbaşı öncesi Kovid-19 salgını sebebiyle Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmış, yılbaşı eğlencesi koronavirüsün gölgesinde geçmişti. 2022 yılbaşı için de benzer bir kısıtlama kararı gelip gelmeyeceği şimdiden merak konusu oldu.

Türkiye’de salgınla mücadele kapsamında her ne kadar 2 doz aşılama oranı yüzde 81’i geçse de, Güney Afrika’da ortaya çıkıp Avrupa’ya kadar sıçrayan Nu varyantı, Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği isimle ‘Omicron’ mutasyonu dolayısıyla tüm dünya yeniden alarma geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün henüz Türkiye’de görülmediğini açıklasa da, yeni varyantın ülkede görülmesi halinde diğer mutasyonlara göre daha hızlı bulaşmasından endişe ediliyor. Bu endişe de hükümeti yılbaşı için olası bir sokağa çıkma yasağı kararına itebilir gibi gözüküyor.

2022 YILBAŞINDA YASAK VAR MI?

Yılbaşında yasak olup olmayacağı merak ediliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz 2021 yılbaşına koronavirüs salgını, karantina ve kısıtlamalar gölgesinde girilmiş, neredeyse tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “evde kalın” çağrıları yapılarak, birtakım tedbirler uygulamaya sokulmuştu.

2021 yılbaşı tatilinde İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayımlanmıştı. Buna göre hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak’ın resmi tatil olması göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe saat 21.00’den, 4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı.

2022 yılbaşı tatili için ise henüz resmi makamlarca alınan bir kısıtlama kararı bulunmuyor.

Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan koronavirüs rakamlarına göre ortalama olarak günlük 24 bin civarında yeni vaka ve 200 civarı vefat eden vatandaşımız olduğu düşünüldüğünde, olası bir kısıtlama kararına karşı hazırlıklı olunmasında fayda var.

Özellikle toplum olarak yeterli doz aşılama rakamlarına ulaşılamaması ile birlikte, yılbaşı gibi toplu eğlence ve kutlamaların kaçınılmaz olarak yapıldığı dönemlerde, koronavirüsün yeni bir zirve yapmasını engellemek amacıyla bazı tedbir kararlarının açıklanması muhtemel görülüyor. Zira tatil veya organizasyon planı yapan vatandaşlar, bu durumu göz önünde bulundurmalılar.

Yılbaşında yasak var mı?

2022 Yılbaşı tatili ne zaman başlıyor?

1 Ocak 2022 resmi tatil mi? Yılbaşı tatili kaç gün? gibi soruları merak edenler için, 2022 yılbaşı dönemi 31 Aralık 2021 Cuma gününe denk geliyor. 1 Ocak 2022 Cumartesi (Resmi tatil) ve 2 Ocak 2022 Pazar günü tatil olacaktır.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanlığı, yılbaşı gecesi için güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı. Yılbaşı tedbirleri kapsamında emniyet, jandarma, sahil güvenlikten 340 bin 351 personel, 55 bin 466 ekip görev alacak, 769 hava aracı, 218 deniz aracı ve 588 dedektör köpekten de yararlanılacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, “Yeni yıl programları dolayısıyla yoğunluk yaşanabilecek konaklama tesisleri, eğlence mekanları, restoran, kafe gibi yerlerde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgelere uyulup uyulmadığına yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir denetimler gerçekleştirilecek. Yılbaşı tedbirleri kapsamında görevli personel tarafından salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske kullanımı ve mesafe kuralına uyulacak.​​​​​​​” açıklaması yapıldı.

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
5
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir