YKS 140 barajı ne zaman tercih yapacak? YKS ek tercih tarihleri ne zaman? 2. ek yerleştirme ne zaman?

ÖSYM'den son dakika YKS ek tercih açıklaması geldi. Buna göre 2021 YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı. İlk tercihlerde yerleştirmesi yapılamayan adayların tercih süreci başladı. 140 puan alanlar da YKS ek yerleştirmede tercih başvurusu yapabilecek. Peki, 2021 YKS ek tercihler ne zamana kadar yapılacak?

featured

Üniversiteye kayıtlar tamamlandı. YKS’ye giren adayların büyük bir bölümü ilk tercihte yerleşirken yerleşemeyenler ise ek tercih tarihleri için beklemeye koyuldu. Bilindiği gibi, bu yıla özel olmak üzere 140 puan alanlar da YKS ek tercih başvurusu yapabilecek. Bu noktada, YKS 2. ek tercihler başlarken adaylar tercihlerin ne zamana kadar alınacağını araştırmaya koyuldu. YKS ek tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlanır yayınlanmaz ek yerleştirme süreci başladı. İşte YKS ek tercih kılavuzu ve ikinci tercih sürecine ilişkin merak edilenler.

YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayınlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 2021 YKS ek yerleştirmeleri için şu açıklamayı yaptı:

“Değerli YKS adaylarımız, 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. Tercihlerinizi 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.”

KILAVUZU GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

YKS 2. ek tercihler ne zaman?

Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ‘ek yerleştirme’ yapılacak.

Geçtiğimiz yıl YKS ek tercihleri 17-23 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşmişti.

2021 yılı için YKS ek tercihler 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

140 puan alanlar için tercih dönemi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacağını bildirmişti.

Bu ek yerleştirme imkanından Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YTD) puanı asgari 170 olan adaylar faydalanabilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir