Airbus’ın Pléiades Neo 3 uydusundan ilk görüntüler alındı, Giza Piramiti hayran bıraktı

featured

Airbus, yakın zamanda başarılı bir şekilde fırlatılan ve yörüngede sabitlenen Pléiades Neo 3 uydusundan alınan 30 cm sabit çözünürlükteki ilk görüntüleri yayınladı. Sorunsuz şekilde ulaştırılan ilk görüntülerin en ince ayrıntıları bile görme imkanı sağlaması ise proje için önemli bir başarı olarak yorumlandı.

Dünya üzerindeki birçok konumdan görüntü alabilme yeteneğine sahip olan Pléiades Neo 3, farklı görüntüleme açıları sayesinde ayrıntıların çok daha detaylı görüntülenmesine olanak sağlıyor. Öyle ki sağladığı görüntülerin birinde Giza Piramitlerinin her bir kireçtaşı bloğunu ve hatta ziyaret eden insan sayısını saymak bile mümkün.

Pléiades Neo takım uydusu, anlık görüntüleme ve dünyadaki herhangi bir noktaya gün içi yeniden ziyaret sağlayan dört özdeş ve çevik uydudan oluşuyor. Tamamen Airbus’a ait olan her bir uydu, 30 cm doğal çözünürlükte günde yarım milyon km² görüntü sağlıyor.

Roma

Pléiades Neo programının bir sonraki adımı ise şu an Fransız Guyanası’ndaki fırlatma sahasında bulunan Pléiades Neo 4’ün fırlatılması olacak. Bu yaz Pléiades Neo 4’ün fırlatılması planlanıyorken, 2022 yılında ise Pléiades Neo 5 ve 6’ nın fırlatılması hedefleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir