Köyden şehre göçü tersine çevirebilecek Akıllı Cazibe Köyleri’nin ilk temeli Kars’ta atılacak

Köyden kente göçün durdurulması ve tersine çevrilmesini sağlayacak Akıllı Cazibe Köyleri projesi, insanlara sıra dışı bir köy yaşamını vadediyor.

featured

Kendi elektriğini üretecek ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi biyoyakıtlarla köyde yaşayan hayvanlardan sağlayacak olan Akıllı Cazibe Köyleri, özellikle pandemi döneminde kıymeti daha da iyi anlaşılan köyleri cazip hale getirmeye çalışacak.

AKILLI CAZİBE KÖYLERİ TARIMDA KURTULUŞUN REÇETESİ OLACAK

Girişimci ve iş insanı Hasan Mete tarafından hayata geçirilecek Akıllı Cazibe Köyleri projesi ile istihdam sağlanarak köyden şehre olan göçün durdurulması hedeflenirken, tarım alanında kurtuluşun da reçetesi olarak gösterilmekte. Akıllı Cazibe Köyleri’nin hayata geçirilmesi için gerekli sermaye ile ilgili Dubai ve Katar’da faaliyet gösteren fon kuruluşlarının da devreye girdiği belirtildi.

Şehrin gürültüsünden uzak ama imkanlarına yakın” parolasıyla temellendirilen akıllı cazibe köylerinde şehirdeki birçok imkan, köy hayatına entegre edilmiş şekilde projelendirilecek.

Akıllı Cazibe Köyleri projesinin pilot ili Kars olacak

PİLOT İL KARS OLACAK

Akıllı cazibe köylerini oluşturan girişimci Hasan Mete’nin Tarım ve Orman Bakanlığına yapılan sunumu neticesinde projenin pilot ili Kars olacak. Projeyi oluşturan girişimci iş insanı Hasan Mete yaptığı açıklamada, hayata geçirilecek Akıllı Cazibe Köy projesinde 4 adet üniversite kampüsü ve fabrikalarla vatandaşların hem çalışma fırsatı hem tatil imkanı bulabileceğini belirtti.

‘BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİRECEK’

Hasan Mete açıklamalarının devamında, “İstanbul, Ankara ve İzmir’deki büyük göçü tersine çevirecek, tarım ile hayvancılıkta başarılı olmak için teknolojiyi çok iyi kullanmamız lazım. Tarım Bakanlığımız ile görüşmeler yaptık. Bizler de Kars’ta uzman mühendislerimizi bölgeye yönlendirerek fizibilitelerimizi gerçekleştirdik. Kars halkı için de adeta müjde oldu. Türkiye’de değişim ilk Kars ilimizden başlayacak. Akıllı Cazibe Köyleri projesi ile Cumhurbaskanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği yatay mimariye geçişi de gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir