ALES 2022 ne zaman? Ales sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav takvimi 2022 açıklandı mı?

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sınavları 2021 yılı için tamamlandı. Bu sene istediğini alamayan ve akademik kariyer hedefleyenlerin veya lisans üstü eğitimine devam etmek isteyenlerin merakla beklediği 2022 yılı ALES sınavı ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

featured

Ölçme, Seçme, Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sınavını, akademik anlamda kariyer yapmak yada lisans üstü eğitimine devam etmek isteyenler sabırsızlıkla beklerken, 2022 yılı sınav takvimi merak edilmeye başlandı. Peki ALES 2022 ne zaman? Ales sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM 2022 sınav takvimi belli oldu mu?

ÖSYM Başkanlığı tarafından düzenlenen 2021 ALES/1 sınavı 2 Mayıs’ta, ALES/2 sınavı 19 Eylül’de, ALES/3 sınavı ise 21 Kasım tarihinde tamamlandı. Son olarak ise ALES 3 sınav sonuçları açıklandı. Bu sınavlardan başarılı olamayarak tekrar sınava girmek isteyen adaylar ise yeni ALES sınav tarihlerini öğrenmek istiyor.

ALES 2022 NE ZAMAN?

Adayların merak ettiği 2022 ALES tarihleri ÖSYM 2022 sınav takviminin yayınlanmaması sebebiyle henüz belli değil. ÖSYM’nin 2022 sınav takvimini yayınlamasının ardından hem sınav tarihleri hem de başvuru tarihleri netlik kazanacak.

ÖSYM tarafından 2022 sınav takviminin açıklaması gerekirken, geçen yılın sınav takvimi 2021 yılı Ocak ayında yayınlanmıştı.

ÖSYM sınav takvimi ekranını buradan sorgulayarak, sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

ALES SINAVI NERELERDE GEREKLİ?

  • Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
  •  Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
  •  Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların puan şartlarının karşılanması gereklidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir