Altan Ertürk kimdir, nereli, ne iş yapıyor? Artı 1 sahibi kim? Artı 1 tv kimin?

featured

Uğur Dündar ile Yılmaz Özdil arasındaki tartışmada adı gündeme gelen Altan Ertük’ün kim olduğu merak ediliyor. Peki Artı 1 TV’ye sermaye koyan Altan Ertürk kimdir, nereli, ne iş yapıyor? Artı 1 TV’nin gerçek sahibi kim? İşte tüm ayrıntılar…

Türk basınının duayen gazetecisi Uğur Dündar ile Sözcü yazarı Yılmaz Özdil arasındaki kavga gündeme bomba gibi düştü. Yakın arkadaş oldukları bilinen ve daha önce pek çok kez televizyon ekranlarında beraber programa çıkan ikili, Özdil’in birtakım iddiaları sonrası adeta birbirine girdi.

O tartışmada adı geçen isimlerden biri de Altan Ertürk oldu ve pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Peki Altan Ertürk kimdir, ne iş yapıyor? İşte detaylar…

ALTAN ERTÜRK KİMDİR? ARTI 1 TV’NİN KURULUŞ HİKAYESİ

Artı 1 Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Altan Ertürk, aslen Adıyamanlıdır.

Gazeteci Celal Eren Çelik, kendi kitabında Artı 1 TV’nin kuruluşunu ve Altan Ertürk’ü şu ifadelerle anlatıyor:

“Uğur Dündar ve Tuncay Mollaveisoğlu’nun başında olduğu bir grup muhalif gazeteci bir kanal kurmaya karar verirler ve çalışmalara başlarlar. Teknik ekipman sağlanır, kadro hazırdır, stüdyolar tamamdır. Yeni kanalın ismi ise Artı 1 TV olarak konulur.

Her şey tamamdır ancak tek bir sorun vardır; kanal uyduya çıkarak yayına geçecek maddi kaynağı bulamamaktadır. Soruna el atacak isim hiç de yabancı olmayacaktır; CHP’nin Kılıçdaroğlu dönemi ile beraber öne çıkan Parti Meclisi üyesi, sermaye temsilcisi, eski devlet bakanı Erdoğan Toprak.

Erdoğan Toprak finansman sorununu çözeceğini söyler hatta kanalın finansmanının sağlanması için bazı CHP’li belediye başkanları ile yemekli toplantılarda bir araya gelir. O toplantılarda bir kaynak aktarımının formüle edilip edilmediği bilinmese de oldukça ilginç bir ‘ilişkiler ağının’ adımlarının atılmaya başlandığı kesindir.

Erdoğan Toprak bir süre sonra Dündar ve Mollaveisoğlu ile Friedrich Ebert Vakfı’nın önemli partneri olan TÜSES Vakfı’nın en önemli isimlerinden Altan Ertürk ile bir araya getirir. Altan Ertürk kanalı üzerine alarak finanse etmeyi kabul eder. Dündar ve Mollaveisoğlu editoryal olarak tamamen bağımsız olacaklardır.

Peki kimdir bu bir anda bir televizyon kanalını üzerine alıp finanse edecek isim olan Altan Ertürk? Biraz yakından bakmaya ne dersiniz? Altan Ertürk tabii ki bir iş adamı, zaten burası gayet normal. Burada şaşacak hiçbir şey yok. Ama ortağını duyunca baya bir şaşıracaksınız. Sıkı durun; Altan Ertürk, Davut Dişli ile ortak…

Davut Dişli. Hani Kemal Kılıçdaroğlu’nun Akademi Ofset AŞ yolsuzluğu ile koltuğundan ettiği AK Parti vekili ve MKYK üyesi Şaban Dişli’nin öz be öz kuzeni. CHP’li Erdoğan Toprak kanal finansmanı için bula bula Şaban Dişli’nin ortağını buluyor. Şaşırmayın zira daha yeni başlıyoruz.

Bir süre sonra Altan Ertürk kanala yönetici pozisyonunda Friedrich Ebert Vakfı’nın bir başka partneri olan DİSK’in Genel Başkanı Süleyman Çelebi tarafından kurulan meşhur 10 Aralık Halk Hareketi’nin sözcüsü Prof. Burhan Şenatalar’ı. Şenatalar CHP Parti Meclisi üyesi ve asla Altan Ertürk’e laf söyletmiyor, bu konuya azami hassasiyet gösteriyor.

Artı 1 TV, Gezi Parkı protestoları sürecinde reytingleri allak bullak ediyor, giderek yükselen bir değer haline geliyor, halkın muhalif kanal ihtiyacının adresi oluyordu. Ancak ne oluyorsa birde bire kanalın Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş’a tepeden yani patronajdan baskı gelmeye başlıyor. Bir süre sonra bu baskılar alenen müdahaleye dönüşüyor.

Halk TV CHP’nin kanalı olarak bilinse de aslında hisseleri Baykal’ın yakınlarına ait. Kılıçdaroğlu yönetiminin bir kanal ihtiyacı var. Artı 1 TV ise yükselişte. İşte Kılıçdaroğlu sessiz ve derinden ilerliyor medyada. Erdoğan Toprak ve Burhan Şenatalar vasıtasıyla Artı 1 TV yönetiminde söz sahibi oluyor.

Operasyon için düğmeye basılıyor ve özellikle yayına müdahale dozajı giderek artmaya başlıyor. Neticesinde beklenen oluyor. Öncelikle Uğur Dündar istifa ediyor kendi kurduğu kanaldan. Tuncay Mollaveisoğlu biraz daha direnme kararında. Ama sonunda Mollaveisoğlu, Türk basın tarihinde eşine az rastlanır bir nezaketsizlikle kovuluyor kurduğu kanaldan.

Bu arada CHP küresel güç odaklarının istediği biçimde, tabanın tüm tepkisine rağmen 2014 yerel seçimleri öncesinde Yeşil Gladio’ya dönüşen Cemaat ile adım adım yakınlaşıyor. Artı 1 TV’nin başına ise Can Dündar getiriliyor. Dündar kendinden önceki ekibin uyarılarına aldırış etmeden kanalın başına geçiyor.

Artı 1 TV, 17 Aralık’ta başlayan Türk tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu sırasında, AK Parti ile Yeşil Gladio arasındaki hesaplaşmanın tarafıymış gibi yayın yapıyor, cemaatin elindeki tüm argümanları çarşaf çarşaf yayınlıyor.

(Can Dündar, FETÖ’nün bavulcusu Mehmet Baransu’yu konuk ediyor)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir