Arif Sağ öldü mü? Arif Sağ sağlık durumu nasıl? Arif Sağ öldümü son dakika

Son dakika! Türk halk müziğinin efsane sanatçısı Arif Sağ ile ilgili üzücü haberler sosyal medyada bir anda gündeme oturdu. Peki Arif Sağ'ın sağlık durumu nasıl? Arif Sağ öldü mü? İşte usta sanatçının sağlık durumu ve oğlu Tolga Sağ'ın yaptığı açıklama...

featured

Tür Halk Müziği’nin usta sanatçısı Arif Sağ ile ilgili ortaya atılan vefat iddiaları sonrası pek çok kişi ‘Arif Sağ öldü mü?’ şeklinde sorgulama yapmaya başladı. Uzun süre kanser hastalığıyla mücadele eden, hatta tedavi için Küba’ya giden Arif Sağ’ın sağlık durumunu sevenleri de merak ediyor. Usta sanatçının oğlu Tolga Sağ’dan da açıklama geldi. Peki iddialar doğru mu? Arif Sağ iyi mi, sağlık durumu nasıl? Arif Sağ öldümü son dakika gelişmesinin detayları…

ARİF SAĞ SAĞLIK DURUMU NASIL?

Arif Sağ bilindiği üzere hala kanser tedavisi görüyor. 77 yaşındaki sanatçı, eşi Yıldız Sağ’ı da kanserden dolayı kaybetmişti. Kendisinin de halsizleştiği bir dönemde kontrol için gittiği doktorda akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve hastalığın ilk evrelerinde olmasından ötürü erken müdahale yapılarak akciğer ameliyatı olmuştur.

‘Arif Sağ öldü mü?’ söylentisi sosyal medyada gündem oldu

Ancak sonrasında sanatçının beyninde de kanser tespit edilmiş ve bu kez de beyin ameliyatı olmuştur. Bunun üzerine 12 seans da kemoterapi tedavisi görmüştür. Hastalığın tekrarlamaması için ise Küba’ya giderek kanser aşısı olmuştur. Hala kanser aşısını günde 5 damla olacak şekilde dil altına damlatarak hastalığın nüksetmesini engellemeye çalıştığı da bilinmektedir.

ARİF SAĞ ÖLDÜ MÜ? TOLGA SAĞ’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Arif Sağ öldü mü haberleri internette sorgulansa da ünlü sanatçının sağlık durumunun kötüye gittiğine veya öldüğüne dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Usta sanatçının oğlu Tolga Sağ, Twitter’dan bir kullanıcının konuyla ilgili yaptığı paylaşıma “Yalan haber” sözleriyle cevap verdi.

Tolga Sağ’dan babası hakkındaki “Arif Sağ öldü mü” iddialara yalanlama

Ayrıca Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat da paylaştığı fotoğraf ve yaptığı açıklamayla “Arif Sağ öldü mü” haberlerini yalanladı.

Gelişmeleri A24 HABER‘den takip edebilirsiniz.

EŞİNİ DE KANSERDEN KAYBETMİŞTİ

Arif Sağ’ın eşi Yıldız Sağ 2016 yılında kanserden dolayı 62 yaşında vefat etmiş, eşinin ölümüyle Arif Sağ büyük bir yıkım yaşamıştı. Yıldız Sağ için Karacaahmet Sultan Dergahı’nda cenaze töreni düzenmiş, cenaze törenine sanat ve siyaset çevrelerinden birçok ünlü isim katılmıştı.

Cenaze töreninde Alevi Bektaşi geleneğinde Duaz-ı imam adı verilen Alevi deyişleri söylenmişti. Yıldız Sağ’ın oğlu Tolga Sağ da Erdal Erzincan ve Dertli Divane ile birlikte tabutun başında bağlama çalıp alevi deyişi söylemişti.

Eşini kaybeden Arif Sağ ise bitkin olmasından ötürü ayakta duramayarak, taziyeleri oturarak kabul etmek zorunda kalmıştı.

Cenazeye sanat siyaset dünyasından pek çok sayıda isim katılmıştı. Orhan Gencebay, Selami Şahin, Selahattin Alpay ve Belkıs Akkale, Arif Sağ’ı acılı gününde yalnız bırakmayan isimler arasında yer almıştı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de cenazeye katılan siyasetçilerdi.

AFİR SAĞ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Arif Sağ 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Dallı köyünde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarından itibaren saz çalmaya başlayan Arif Sağ, İstanbul’a gelmiş ve Aksaray Musiki Cemiyeti’nde Nida Tüfekçi’nin öğrencisi olmuştur. 50’li yılların sonunda TRT İstanbul Radyosu’na bağlama sanatçısı olarak başlamış ve bu dönemde Orhan Gencebay ile dost olmuştur.

Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, yine bu dönemde bestelerini de pek çok sanatçıya okutmuştur Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu plakları da mevcuttur.

1976 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışamaya başlayan Sağ, bu görevinden 1982 yılında ayrılarak özel çalışmalara ağırlık vermiştir.

Birçok sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olmuş ve bunun yanında 10’dan fazla kasette sanatçı olarak da ayrıca yer almıştır. Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, daha sonra Yavuz Top’un da katılımı ile genişleyen Muhabbet adlı seri albüm çalışmaları 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağlamıştır.

1987 ve 1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği yapmıştır ve milletvekilliği görevinde bulunan ilk sanatçı olmuştur.

Arif Sağ 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’ndan sağ kurtulmuştur.

Almanya Cumhurbaşkanı’nın desteği ile, 1996 yılında Köln Filarmoni Orkestrası’nda konser vererek, bağlama ve Anadolu müziğinin batıya tanıtılmasında büyük rol üstlenmiştir. 2000 yılında ünlü İspanyol flamenko gitarist Tomatito ile Avrupa’nın 12 şehrinde konser vermiştir.

Erdal Erzincan ile birlikte iki ciltten oluşan Bağlama Metodu adlı kitabın yazarıdır.

Arif Sağ’ın oğlu Tolga Sağ‘da babasının izinden giderek Türk halk müziğinin önemli sesleri arasında yerini almıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir