Derya Yanık kimdir nereli kaç yaşında? (Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı)

featured

Cumhurbaşkanlığı kararıyla kabinede yapılan değişiklik sonrası “Derya Yanık kimdir” sorusunun yanıtı merak ediliyor. Peki yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Avukat Derya Yanık kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte Resmi Gazete’de yayınlanan kabine değişikliği kararları…

Haftalardır beklenen kabine değişikliği yine bir gece yarısı kararıyla gerçekleşti. Kabinedeki revizyonun daha geniş kapsamlı olması bekleniyordu ancak yalnızca 3 bakan değişti. Cumhurbaşkanı kararıyla 2 bakanlık ayrıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak yeni 2 bakanlık kuruldu.

Önceki bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya Yanık atandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ise Vedat Bilgin getirildi. Ticaret Bakanlığına ise Mehmet Muş atandı. Atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Atamalardan sonra Derya Yanık ismi dikkat çekti. Kadın hakları savunucusu yönüyle bilinen Derya Yanık’ın atanması, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına gösterilen tepkileri dindirmeye yönelik olarak değerlendiriliyor.

Avukat Derya Yanık kimdir?

Avukat Derya Yanık, 1972 yılında Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kadirli’de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle İstanbul Barosu’na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Aynı tarihten bu yana serbest avukat olarak çalışmaya devam ediyor.

AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olup 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AK Parti Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir