Hindistan koronaya teslim oldu, dünyadan yardımlar gönderiliyor

featured

Hindistan koronavirüs salgınına teslim oldu ve ülke çapında her geçen gün durum daha da ağırlaşıyor. 200 bine yakın Covid-19 kaynaklı ölüm kayıt altına alınan ülkeye, dünya ülkelerinden tıbbi malzeme yardımı gönderiliyor.

Reuters’in haberine göre koronavirüs sebebiyle ölüm vakalarının arttığı Hindistan’da tıbbi malzeme sıkıntısı yaşanıyor.

Hindistan yakın zamanda milyonlarca insanın kutsal gün sebebiyle Ganj nehrinde düzenlenen ayine katılarak pandemi tedbirlerini yok sayması ile gündeme gelmişti. Ülkede korkulan oldu ve koronavirüs salgınında patlama yaşandı. Hastanelerdeki oksijen ve yatak eksikliği nedeniyle de ölüm sayısı 200 bine yaklaştı. Salgının kontrolden çıkması ve yaşanan ölümler sebebiyle birçok ülkeden Hindistan’a tıbbi malzeme yardımları ulaşmaya başladı.

İngiltere’den 100 vantilatör ve 95 oksijen cihazı içeren yardım paketi başkent Yeni Delhi’ye ulaştı.

Hindistan dışişleri bakanlığından bir yetkili, ülke genelinde oksijene çok fazla ihtiyaç olduğunu belirterek, İrlanda, Almanya ve Avustralya’nın oksijen konsantratörleri ve vantilatörler gönderdiğini, Fransa’nın da bu hafta sekiz büyük oksijen üreten teçhizat göndereceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ise ABD’nin Hindistan’a yardım etme konusundaki kararlılığını yinelerken, Hindistan’ın henüz salgının zirvesine ulaşmadığını ve krizin devam etmesinin öngörüldüğünü belirterek aşı konusunda yardım edileceğini ifade etti. ABD, 60 milyon doz AstraZeneca aşısının diğer ülkelerle paylaşacağını açıklamıştı. Hindistan adına aşı görüşmelerine katılan üst düzey bir yetkili de Hindistan’ın önceliğe sahip olduğunu dile getirdi.

Hindistan, yatak sıkıntısını azaltmak için otelleri ve tren vagonlarını yoğun bakım tesislerine dönüştürdü, ancak uzmanlara göre bir sonraki krizin sağlık uzmanlarının eksikliğinden kaynaklanacağı belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir