Komünizasyon nedir? Komünizasyon ne demek?

featured

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna kriziyle ilgili açıklamaları sırasında ‘komünizasyon’ ifadesi merak konusu oldu. Peki komünizasyon nedir? Komünizasyon ne demek, ne anlama geliyor? İşte ayrıntılar…

PUTİN: UKRAYNA RUS TOPRAĞIDIR

Vladimir Putin’in Ukrayna ile ilgili açıklamalarından bir bölüm şöyle:

“Ukrayna, tarihimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Ukrayna aslında Doğu Rusya topraklarıdır. Ukrayna devletini Rusya kurmuştur. Benim düşüncelerim tarihi gerçeklerden ibaret.

Bu onların komünizmden arınma dedikleri şey. Komünizmden kurtulmak mı istiyorsunuz? Bu bize uyar. Ama yarı yolda kalmayın. Ukrayna’ya gerçek komünizasyonun ne olduğunu göstermeye hazırız.

Stalin döneminde Polonya, Macaristan ve Romanya’dan alınan bazı bölgeler, Ukrayna ile birleştirildi. Kruşçev da Kırım’ı Rusya’dan kopararak Ukrayna’ya bağışladı.

Ukrayna, ABD kolonisidir. Hükümetinin başında ise kuklalar vardır.

ABD ve NATO, Ukrayna’yı utanmadan bir savaş alanına çevirdi. Batıya ait silahlar Ukrayna’ya yığılıyor.”

KOMÜNİZASYON NEDİR?

Putin’in Ukrayna ile ilgili mesajlarından sonra ‘komünizasyon nedir?’ sorusunun cevabı merak edilmişti. Çevirilerde kullanılan komünizasyon kelimesiyle komünizm kastedilmektedir. Komünizm, Latince kökenli “communis: ortak, evrensel” kelimesinden türemiştir. İlk olarak Fransızca’ya geçmiş ardından dilimize geçmiş denilmektedir. Komünizm, üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu parasız, sınıfsız ve devletsiz bir toplumsal sistem ve bu sistemin kurulmasını hedefleyen toplumsal, siyasi ve ekonomik bir ideoloji, fikir, görüş ve harekettir.

Komünizm düzeninde var olan milli gelir tüm bireylerle eşit olarak paylaştırılır ve herhangi bir özel mülkiyet hakkı komünizm düzeninde mevcut değildir. Ek olarak komünizmlikte tüm meslekler, iş ve çalışma yerlerinde çalışanların hepsi aynı kazancı alır ve herkes kazanç kapsamında eşittir. Yani hiçbir kimse bir başka kimseden ekonomik anlamda üstün değildir. Bu ideolojide herhangi bir sınıf ayrımı da bulunmamaktadır. İşte bu komünizm akımını savunan kişilere komünist adı verilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir