SpaceX şirketinin Starship SN15 uzay mekiği test uçusunu başarılı şekilde tamamladı

featured

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin Ay’a ve Mars’a kargo ve insanlı görevler gerçekleştirmek için geliştirdiği yeni nesil uzay mekiği Starship’in SN15 prototipi, yapılan test uçuşu sonrasında başarılı bir şekilde kara platformuna iniş yaptı.

Starship SN15 prototip aracı, 5’inci uçuş denemesinin ardından yaklaşık 10 dakika süren yüksek irtifa uçuşu gerçekleştirdi.

Meksika Körfezi’nde gerçekleştirilen test uçuşunda yerden kalkışının ardından 10 kilometrelik yüksekliğe ulaşan SN15 inişe geçerek başarılı şekilde yere indi. Mekiğin indiği pistin üzeri de yangına yol açmamak için suyla ıslatıldı.

Mekiğin, 9 Aralık 2020 ile 2 Şubat, 3 Mart ve 6 Nisan’da yapılan önceki test fırlatışları inişte patlamayla sonuçlanmıştı.

SpaceX şu ana kadar 17 adet Starship prototipi geliştirmiş ancak bu prototip mekikler testler öncesinde veya test sırasında yaşanan sorunlar sebebiyle başarılı olamamıştı. Şirket sahibi Elon Musk ise her başarısız denemenin ardından edindikleri tecrübe ve bilgiler ışığında bir sonraki prototip için güncellemeler yaptıklarını açıklamıştı.

Şirketin SN15 mekiğine ilave olarak yapım çalışmaları devam eden SN16, SN17 ve SN18 Starship prototipleri ile SH-SN1 ve SH-SN2 adında 2 adet Super Heavy prototip mekikleri bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir