Xiaomi Türkiye fabrikası açıldı! Telefon fiyatları düşecek

featured

Çinli teknoloji firması Xiaomi Türkiye’de fabrika açtı. Yılda 5 milyon akıllı telefon üretilmesi planlanan fabrikada 2 bin kişi istihdam edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da fabrika açılışına özel bir mesaj yolladı.

Akıllı telefon pazarında hızla büyüyen ve dünyanın en çok kullanılan telefon markalarından biri haline gelen Çinli teknoloji firması Xiaomi, Hindistan ve Endonezya’dan sonra ülke dışındaki üçüncü fabrikasını Türkiye’de açtı. İstanbul’un Avcılar ilçesi sınırlarındaki 14 bin metrekarelik araziye inşa edilen fabrika için 30 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Fabrikada üretilecek ilk telefon modelinin Redmi 9C olacağı duyurulurken, parçaları Türkiye’de birleştirilecek telefonun fiyatında da yüzde 30 civarında indirim olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açılış mesajı

İstanbul’daki açılış töreninde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Ticaret Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından temsilciler hazır bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açılış için mesaj yolladı. Yabancı yatırımcıların ülkeye çekilmesi konusundaki kararlılığını sık sık dilen getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gönderdiği mesajda da bu noktaya dikkat çekti.

İşte Erdoğan’ın açıklamaları:

“Xiaomi ve Salcomp ortaklığında kurulan üretim tesisinin şirketiniz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bugün dünya devlerinin yatırımlarında ülkemizi tercih etmesinin gerisinde, Türkiye’nin girişimci dostu yatırım ikliminin önemli payı bulunuyor. Ayrıca ülkemiz, dinamik ve nitelikli iş gücü, geniş iç ve bölgesel pazarlara ulaşım imkanı, stratejik konumu ve yaygın teşvik sistemi ile uluslararası yatırımcılar için çok ciddi fırsatlar sunuyor. Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacaktır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.