ABD, 11 Eylül’e kadar Afganistan’dan çekilecek

featured

ABD Başkanı Joe Biden yapmış olduğu açıklamada 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan çekileceklerini belirtti.

Joe Biden Beyaz Saray’daki konuşmasında Afganistan’da bulunan 2 bin 500 ABD askeri hakkında, “ABD’nin çekilme süreci, güvenli şekilde ve müttefiklerle tam koordinasyon halinde yürütülecek. 11 Eylül’deki çirkin saldırının 20’inci yıldönümünden önce Afganistan’dan çıkmış olacağız” dedi.

11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ardından ABD’nin Afganistan’daki terör hedeflerine müdahalede bulunduğunu ve Afganistan’ın bir daha ABD’ye yönelik tehditlerin üssü olmaması için çaba harcadıklarını ifade eden Biden, artık Afganistan’daki ABD askeri varlığının devam etmeyeceğini ve kendi başkanlığı döneminde bu konunun kapanacağını bildirdi.

Joe Biden, ABD’nin en uzun savaşının bitmesi gerektiğini ve askerilerinin evlerine dönme zamanının geldiğini belirtirken, çekilmenin 1 Mayıs tarihinde başlayacağı ancak acele etmeden, kontrollü bir şekilde yapılacağını açıkladı.

Biden, Afganistan’daki müttefik ve ortaklarına teşekkür ederek, “11 Eylül’deki hain saldırının 20’nci yıl dönümünden önce, ABD askerleri NATO müttefiklerimizin askerleri ve operasyonel ortaklarımızla birlikte Afganistan’dan çıkmış olacak” ifadesini kullandı.

Afganistan ile Taliban arasında yapılan barış görüşmelerini de desteklemeye devam ettiklerini kaydeden Biden, “Biz Afgan kadın ve kız çocukların haklarını savunmaya devam ederken, önemli insani ve kalkınma desteği de sağlayacağız. Ayrıca bölgedeki diğer ülkelerden, özellikle de Pakistan, Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den Afganistan’ı desteklemek için daha çok şey yapmalarını isteyeceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir