ABD Başkanı Joe Biden İsrail’e arka çıktı

featured

ABD Başkanı Joe Biden, Kudüs’te yaşanan çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefonda görüştüğünü belirten Biden, Filistinli sivilleri katleden stratejik ortağına “İsrail’in kendini savunma hakkı var” sözleriyle destek verdi.

İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da namaz kılan Müslümanlara saldırması sonucu büyüyen olaylar katliama dönüştü. Filistin halkının direnişine İsrail ordusu havadan ve karadan sert müdahalelerde bulunuyor. Saldırılar sonucu aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu onlarca Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail, Hamas karargahlarını vurduğunu savunsa da Gazze Şeridi’ndeki pek çok sivil yerleşim yeri savaş uçaklarının hedefi oldu. İsrail’in orantısız güç kullanarak gerçekleştirdiği kanlı müdahalelere ne yazık ki Batılı ülkelerden yeterince tepki çığlıkları yükselmedi. Hatta İsrail’in stratejik ortağı Amerika Birleşik Devletleri’nden Yahudilere destek bile geldi.

Biden: İsrail’in kendini savunma hakkı var

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile kritik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyleyip “Binlerce roket topraklarına düşerken İsrail’in kendini savunma hakkı var” ifadesiyle müttefikine açık destek ilan etti. Biden, bölgede tansiyonun düşürülmesi için Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile görüşme halinde olduklarını duyurdu.

Beyaz Saray’dan Biden-Netanyahu görüşmesine ilişkin açıklama

Beyaz Saray’dan Joe Biden ile Binyamin Netanyahu görüşmesine ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Biden, Hamas ve diğer terör gruplarının Kudüs ve Tel Aviv de dahil bölgelere yönelik roket saldırılarını kınadı. Biden, İsrail’in güvenliği ve İsrail’in sivilleri korurken kendini ve halkını meşru müdafaa hakkına sarsılmaz desteğini iletti.

Biden, tüm dünyadaki çeşitli inançlardan insanlar için çok önemli bir şehir olan Kudüs’ün barış yeri olması gerektiğini belirtti.

İki lider, dışişleri, savunma bakanları, genelkurmay başkanları, ulusal güvenlik danışmanları seviyesinde devamlı ilişkilerin sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail’in eylemleri derhal durdurulmalı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir