Atılan ilk tweet’i Türk asıllı iş insanı satın aldı

featured

Jack Dorsey’in kurucusu olduğu Twitter’da, 21 Mart 2006 tarihinde paylaştığı ve ilk tweet olma özelliği taşıyan gönderiyi 2,9 milyon dolara (yaklaşık 23 milyon TL) Türk asıllı iş insanı Sina Estavi satın aldı. Estavi BBC’ye yapmış olduğu açıklamada çok akıllıca bir yatırım yaptığını belirterek “Dijital varlık biçiminde bir insanlık tarihi parçası. Bundan 50 yıl sonra insanlık tarihinin ilk ‘tweet’inin fiyatının ne olacağını kim bilebilir? Ben dijital dünyanın Mona Lisa’sını satın aldım” şeklinde konuştu.

Sina Estavi, Dorsey’in tweet’ini dijital dünyanın “Mona Lisa”sı olarak tanımlarken pek çok uzman da ilk tweet’in çok değerli olduğu konusunda fikir beyan etti.

ABD’li yazılım mimarının paylaştığı “just setting up my twttr” (twitter hesabımı kurmaya başladım) ifadelerini içeren ilk gönderisi geçen ay online olarak açık artırmaya çıktı. Sosyal medya devinin kurucusu Jack Dorsey, satıştan elde ettiği geliri Afrika’daki yoksullukla mücadele eden Give Directly’s Africa Response adlı kuruluşa bağışladığını açıkladı. Dorsey, birçok yardım kuruluşu ve kampanyalara yaptığı bağışlarla toplumsal duyarlılık noktasında örnek gösterilen isimlerin başında yer alıyor.

Kripto para alım ve satım platformu Cryptoland’in ve Malezya merkezli Bridge Oracle’ın CEO’su olan Estavi’nin ödemeyi ethereum kullanarak yapması ise dikkat çeken bir başka konu oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir