Borçka belediyesi hangi partide? Borçka seçim sonuçları | Borçka nerede?

Borçka belediyesi hangi partide? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Borçka Belediyesi'nin Nobel paylaşımı sonrası vatandaşlar Borçka'nın nerede ve hangi partide olduğunu araştırmaya başladı.

featured

Twitter’da dolaşan Morgan Freeman fotoğraflı Nobel paylaşımı sonrası vatandaşlar Borçka Belediyesi’nin kimde olduğu olduğunu merak etmeye başladı. Peki Borçka nerede? Borçka Belediyesi hangi partide? İşte 2019 Borçka seçim sonuçları…

BORÇKA NEREDE?

Borçka, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçedir. Eski adı Porçha‘dır. Osmanlı kayıtlarında Borçha olarak geçer. Sonradan Borçka adını almıştır.

BORÇKA BELEDİYESİ HANGİ PARTİDE?

2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Artvin’in Borçka ilçesinde sandıktan birinci parti olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) çıktı. CHP yüzde 55,36 oy alırken, ikinci sıradaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) yüzde 43,54’te kaldı. Saadet Partisi ise yüzde 0,91’lik oy oranıyla üçüncü parti oldu.

(2019 Borçka seçim sonuçları)

Borçka Belediye Başkanı görevini Ercan Orhan yürütmektedir. Ercan Orhan, 1970 yılında Artvin’in Borçka ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Borçka’da tamamladı. 1993 yılında Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi’nden öğretmen olarak mezun oldu.

(Borçka Belediye Başkanı Erhan Orhan)

BORÇKA BELEDİYESİ NEDEN GÜNDEME GELDİ?

2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Zanzibar kökenli 73 yaşındaki romancı Abdulrazak Gurnah kazandı. Gurnah’ın Nobel’i ‘kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı aldığı’ ifade edildi.

Borçka Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından da bu konuya ilişkin bir paylaşım yapıldı. Ancak yapılan paylaşımda yazar Abdulrazak Gurnah’ın fotoğrafının yerine dünyaca ünlü ABD’li oyuncu Morgan Freeman‘ın fotoğrafı kullanıldı. İkili arasında her ne kadar benzerlik söz konusu olsa da belediyenin yaptığı bu akılalmaz hata sosyal medyada gündeme oturdu.

Borçka Belediyesi’nin paylaşımı en çok konuşulanlar listesine girince belediyeden ikinci bir paylaşım geldi. İlk hatanın ti’ye almaya çalışıldığı paylaşımda bu kez Roman şarkıcı Tarık Mengüç’ün fotoğrafı kullanıldı. Ancak son paylaşım, Nobel edebiyat ödülü almış bir yazara saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir