Chobani kurucusu Hamdi Ulukaya, George W. Bush’un kitabında yer aldı

featured

43’üncü ABD Başkanı George Washington Bush, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok başarılı göçmenleri konu alan ‘Out of many, one’ (Çokluktan birliğe) isimli kitabında Hamdi Ulukaya’ya da yer verdi. Kitaba Türkiye’den giren tek isim olan Ulukaya, “Bu sadece bana verilmiş bir hediye değil, aynı zamanda çocuklarıma bırakabileceğim özel bir anı” dedi.

ABD’nin önde gelen girişimcilerinden ve en çok satan yoğurt markası Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, Türkiye’den Amerika’ya uzanan başarı öyküsü ile Amerika’ya örnek oldu.

43’üncü ABD Başkanı George Washington Bush, fırsatlar ülkesi olarak bilinen Amerika’da başarılı olan 43 göçmenin hikayesini kaleme alırken, Hamdi Ulukaya’nın başarılı iş yaşamına da yer verdi. Bush, “Out of many, one” (Çokluktan birliğe) ismini verdiği kitabında Hamdi Ulukaya’nın yanı sıra dünyaca ünlü basketbolcu Dirk Nowitzki, aktör ve politikacı Arnold Schwarzenegger, savaş gazisi Juan Carlos Hernandez ve politikacılar Henry Kissinger ile Madeleine Albright gibi profilleri kaleme aldı.

Kitapta yer alan 43 önemli ismin yağlıboya tablolarını çizen Bush, bu eserlerin sunulduğu bir sergiyle “Out of many, one” kitabının tanıtımını yaptı.

Sergiyi, 43’üncü ABD Başkanı George Washington Bush ile birlikte gezen Hamdi Ulukaya, “Daha önce çizilmiş bir portrem olmamıştı, bu hediye benim için çok özel ve anlamlı” dedi. Bush ise, “Amerika Birleşik Devletleri tarihi boyunca göçmenlerinden aldığı güçle başarıya ulaştı. Yetenekli, çalışkan ve özgür bireyler ile Amerika büyüyor” dedi.

Hamdi Ulukaya kimdir?

Hamdi Ulukaya, ABD’nin en çok satan süzme yoğurt markası Chobani’nin kurucusudur.

1972 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi burada süt besiciliği yapan Ulukaya, eğitiminin ilk dönemlerini Erzincan’da geçirdikten sonra, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine tamamlandı. 1994 yılında İngilizce öğrenmek üzere ABD’ye gittikten sonra 1997 yılında University of Albany’de eğitim aldı.

2002’de babasının tavsiyesi üzerine küçük bir beyaz peynir fabrikası kurduktan sonra 2005 yılında New York eyaletinde kapatılmış olan büyük bir yoğurt fabrikasını satın alarak girdiği yoğurt işinde tecrübesi olmamasına rağmen bir imparatorluk haline getirdiği Chobani şirketini kurdu. Beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak 2011’de ABD’nin lider yoğurt markası oldu. Forbes’e göre serveti 2014 yılı itibarıyla 1,92 milyar dolardır.

Hamdi Ulukaya Wisconsin’e kullanılmış bir yoğurt makinesi almaya giderken yolda aklına gelen ve çoban kelimesinden türeme “Chobani” markasını buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir