El Nusra nedir? El Nusra kimdir? Suriyeli El Nusra kimle bağlantılıdır?

featured

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker yayınladığı 8. videoda gündeme bomba gibi oturan bir iddiada bulunarak, SADAT’ın Suriyeli selefi örgüt El-Nusra‘ya silah gönderdiğini söyledi. Peki Sedat Peker’in videoda bahsettiği Suriyeli El Nusra nedir? El Nusra örgütü kimle bağlantılıdır?

Sedat Peker, haftalardır yayınladığı videolarla Türkiye’nin gündemine damga vuran açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Peker son videosunda Suriye’deki Türkmen cephesine gönderildiği söylenen ancak haberi olmadan kendi adı kullanılarak cihatçı örgüt El Nusra’ya teslim edilen silahlardan bahsediyor. Peker, Suriye ile yapılan kaçak ham petrol ticareti ve bu ticaretin Türkiye’deki bağlantılarını da açıkladığı birtakım iddialarda bulunuyor.

Sedat Peker’in önceki videolarında Suriye meselesi diye bahsettiği ve bugünkü videoda da ismini resmen açıkladığı El Nusra örgütü nedir? El Nusra örgütü faaliyetleri nelerdir? El Nusra kimle bağlantılıdır? Tüm bunların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…

EL NUSRA NEDİR?

El-Nusra örgütü, Suriye iç savaşında Beşşar Esad hükümetini devirmek ve bölgede bir İslam devleti kurmak amacıyla kurulan cihatçı ve silahlı bir oluşumdur.

Suriye ve Lübnan bölgesinde etkin olan El Nusra örgütü 23 Ocak 2012’de kurulmuş ve dünyadaki birçok ülke tarafından terör örgütleri listesine alınmıştır.

El Nusra örgütünün lideri 1975 yılında Suriye’ye bağlı Dera kentinde dünyaya gelen Ahmed Hüseyin el-Şara veya bilinen adıyla Ebu Muhammed el-Cevlani‘dir.

El Nusra Cephesi (Kaynak: Vikipedi)

Büyüklüğü 15.000 kişi olarak tahmin edilen El Nusra örgütünün merkezleri ise sırasıyla Deyrizor (2012-2014), Harem (Şubat-Kasım 2014), Selkin (Kasım 2014-Mart 2015), İdlib (Mart 2015-Temmuz 2016) şeklindedir.

Ebu Muhammed el-Cevlani (Kaynak: Vikipedi)

EL NUSRA KİMLE BAĞLANTILIDIR?

El Nusra, Ocak 2012’de kurulmuş ve sonrasında Nisan 2013’te İslamcı terör örgütü El-Kaide’ye bağlandığını duyurmuştur. Örgüt, Temmuz 2016 tarihinde ise El-Kaide’den ayrıldığını bildirerek yeni isimlerini Şam Fethi Cephesi olarak değiştirdiğini açıklamıştır.

28 Ocak 2017’de Şam Fethi Cephesi de dahil olmak üzere birçok selefî cihatçı grup birleşme anlaşması üzerinde anlaşarak Tahrir el-Şam (Şam’ın Kurtuluşu) adlı yeni bir grup oluşturmuş, örgüt komutanı ise yine Ebu Muhammad el-Cevlani olmuştur.

TIKLAYINIZ | VİDEO > Sedat Peker’den Suriye Tırları, Sadat ve El Nusra ilişkisi iddiaları

KAYNAK: Vikipedi_El Nusra Cephesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir