Elon Musk Apple’a savaş açtı

featured

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk Apple’ı eleştiren bir dizi tweet yayınlayarak dikkatleri yine üzerine çekmeyi başardı. Musk, AppStore üzerinde listelenen uygulamalardan ücret alınması sebebiyle teknoloji devi Apple ile “savaşa gireceğini” belirten görsel bir içerik paylaştı.

elon musk apple savaşı twitter tweet
*Elon Musk sonradan bu tweetini silmiştir.

Elon Musk ile Apple arasında patlak veren krizin nedeninin, App Store üzerinde listelenen uygulamalardan ücret alınması olduğu belirtiliyor. Ancak durum bundan ibaret değil. Musk’ın iddiasına bakılırsa, Apple tarafının da kılıçları çektiği ve Twitter’ı App Store platformundan kaldırmakla tehdit ettiği konuşuluyor.

Apple’ın iddia edildiği şekilde harekete geçip geçmeyeceği henüz belli değil ancak Elon Musk’ın hafta sonu attığı tweetlerde tüm olasılıkları düşündüğü görülüyor. Apple’ın Twitter’a karşı harekete geçmesi halinde, ünlü girişimcinin kendi akıllı telefonunu üreteceği iddia ediliyor.

Apple, daha önce şirket politikalarına uymayan içerikler nedeniyle bazı uygulamaları App Store’dan kaldırmıştı. Buna en yakın örnek, Donald Trump yanlısı kişilerin 6 Ocak 2021 günü ABD Kongre Binası’na düzenledikleri baskından kısa bir süre sonra sağcı sosyal medya platformu Parler, App Store platformundan kaldırılmıştı. Gerekçe olarak ise Parler platformunda nefret ve şiddet söylemine izin verilmesi, ayrıca içerik denetleme politikalarının yetersizliği gösterilmişti.

elon musk apple'a savaş açtı-twitter-iphone
Elon Musk-Fotoğrafçı: Britta Pedersen/AFP

Elon Musk’ın önünde böyle bir örnek varken, benzer bir yaptırımın Twitter’ın başına gelmesinden de çekiniyor olabilir. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, Musk’ın göreve gelmesinden bu yana, Twitter’daki nefret söyleminde artış yaşanıyor.

GERGİNLİK İLK OLARAK ‘REKLAM’ KONUSUNDA BAŞLADI

Elon Musk Apple ile ilgili tepkisel paylaşımlarına reklam konusu sebebiyle başladı. Başarılı iş insanı, kendisinin Twitter’ın başına geçmesinden sonra, Apple’ın verdiği reklam sayılarında çok ciddi bir düşüş yaşandığını iddia etti.

Musk yaptığı paylaşımda “Apple, Twitter’da reklam vermeyi büyük ölçüde durdurdu. Amerika’da ifade özgürlüğünden nefret mi ediyorlar?” ifadelerini kullanırken, Apple CEO’su Tim Cook’u “Burada neler oluyor @tim_cook?” şeklinde etiketlemesi dikkat çekti.

Ancak konuyla ilgili yayınlanan bir rapor, Twitter’da reklam vermeyi durduranlar arasında Apple’ın yalnız olmadığını gösteriyor. Rapora göre, Twitter’ın en büyük reklamverenlerinin yarısı, marka güvenliğine ilişkin çeşitli endişeler nedeniyle Musk’ın göreve gelmesinden bu yana platformdaki reklam kampanyalarına para harcamayı bıraktığı ortaya çıkıyor.

thumbnail
İlişkili Yazı
Elon Musk, Bağdat Caddesi’nde açılan yeni Apple mağazasını kutlayan Tim Cook ile dalga geçti

MUSK: APPLE YÜZDE 30 KESİNTİ YAPIYOR

Daha sonra Elon Musk Apple’ın Twitter reklam kampanyalarını duraklatması ve App Store içerik politikalarına olan itirazlarını bir kenara bırakarak, App Store gelirindeki yüzde 30’luk “gizli” kesintiye dikkatleri çekmeye çalıştı.

Musk paylaşımında, “Apple’ın, App Store’dan satın aldığınız her şeye gizli bir şekilde %30 vergi koyduğunu biliyor muydunuz?” sorusunu yöneltti.

Bazı Twitter kullanıcıları ise Musk’a , 2008 yılındaki iPhone etkinliğinde konuşan ve App Store gelirinin paylaştırıldığını duyuran o zamanki Apple CEO’su Steve Jobs’un videosunu göstererek yanıt verdi .

Sonuç olarak iki tarafında bildiği bir gerçek var ki Twitter, Apple’a önemli ölçüde bağımlı durumda. Çünkü Apple, ABD akıllı telefon pazar payının yüzde 50’sinden fazlasına hakim. Twitter kullanıcılarının da yaklaşık yüzde 80’inin platforma mobil cihazlar aracılığıyla eriştiği düşünülürse, Elon Musk Apple’a karşı giriştiği bu savaştan zararlı çıkabilecek gibi gözüküyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir