FED politika faizini sabit tuttu

ABD Merkez Bankası FED, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

featured

Amerikan Merkez Bankası FED, piyasanın beklentilerini doğrultusunda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Noktasal grafikten 2022 için üç faiz artışı beklentisi çıktı.

FED hazine kağıtları alımlarını aylık 20 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını 10 milyar dolar azaltacak. 

FED, ABD ekonomisi 2021 büyüme tahminini yüzde 3,8’den yüzde 4’e yükseltti.

FED FAİZ KARARININ DETAYLARI

FED yapmış olduğu açıklamada şunları ifade etti:

“Federal Rezerv, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya ve böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye kararlıdır.

Aşılarda kaydedilen ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlenmeye devam etti. Pandemiden en olumsuz etkilenen sektörler son aylarda iyileşti ancak COVID-19’dan etkilenmeye devam ediyor. İş kazanımları son aylarda sağlam oldu ve işsizlik oranı önemli ölçüde azaldı. Pandemi ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, yüksek enflasyon seviyelerine katkıda bulunmaya devam etti. Genel mali koşullar, kısmen ekonomiyi ve ABD’deki hane halklarına ve işletmelerine kredi akışını desteklemeye yönelik politika önlemlerini yansıtarak uyumlu olmaya devam ediyor.

Ekonominin yolu virüsün gidişatına bağlı olmaya devam ediyor. Aşılardaki ilerleme ve arz kısıtlamalarının hafifletilmesinin, ekonomik faaliyet ve istihdamda devam eden kazanımların yanı sıra enflasyondaki düşüşü desteklemesi bekleniyor. Virüsün yeni türevleri de dahil olmak üzere ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor.

Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefleri desteklemek için Komite, federal fon oranı hedef aralığını yüzde 0 ila 1/4 arasında tutmaya karar verdi. Enflasyonun bir süredir yüzde 2’yi aşmasıyla birlikte, Komite, işgücü piyasası koşulları Komite’nin maksimum istihdam değerlendirmeleriyle uyumlu seviyelere ulaşana kadar bu hedef aralığını sürdürmenin uygun olacağını umuyor. 

Enflasyon gelişmeleri ve işgücü piyasasındaki daha fazla iyileşme ışığında Komite, net varlık alımlarının aylık hızını Hazine menkul kıymetleri için 20 milyar dolar ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetler için 10 milyar dolar düşürmeye karar verdi. Ocak ayından başlayarak, Komite, elindeki Hazine menkul kıymetlerini ayda en az 40 milyar dolar ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 20 milyar dolar artıracak. 

Komite, net varlık alımlarının hızındaki benzer indirimlerin her ay muhtemelen uygun olacağı kanaatindedir, ancak ekonomik görünümdeki değişikliklerin gerektirdiği takdirde alımların hızını ayarlamaya hazırdır. 

Federal Rezerv’in devam eden menkul kıymet alımları ve holdingleri, düzgün piyasa işleyişini ve uyumlu finansal koşulları desteklemeye devam edecek ve böylece hane halklarına ve işletmelere kredi akışını destekleyecektir. ancak ekonomik görünümdeki değişiklikler tarafından garanti edilirse alımların hızını ayarlamaya hazırdır. 

Federal Rezerv’in devam eden menkul kıymet alımları ve holdingleri, düzgün piyasa işleyişini ve uyumlu finansal koşulları desteklemeye devam edecek ve böylece hane halklarına ve işletmelere kredi akışını destekleyecektir. ancak ekonomik görünümdeki değişiklikler tarafından garanti edilirse alımların hızını ayarlamaya hazırdır. 

Federal Rezerv’in devam eden menkul kıymet alımları ve holdingleri, düzgün piyasa işleyişini ve uyumlu finansal koşulları desteklemeye devam edecek ve böylece hane halklarına ve işletmelere kredi akışını destekleyecektir.

Para politikasının uygun duruşunu değerlendirirken, Komite, ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini izlemeye devam edecektir. Komite, hedeflerine ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Komite’nin değerlendirmeleri, halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bilgileri dikkate alacaktır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir