Muharrem Sarıkaya alevi mi? Gazeteci Muharrem Sarıkaya kimdir, nereli, kaç yaşında?

featured

Gazeteci Muharrem Sarıkaya alevi mi diye merak edenlerin sayısı arttı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile yaptığı canlı yayın sırasında, seste yaşanan teknik aksaklık nedeniyle İhlas Haber Ajansı kameramanı Ahmet Demir’e tokat atan Muharrem Sarıkaya tepkilerin hedefi oldu. Peki Muharrem Sarıkaya kimdir, nereli, kaç yaşında? Muharrem Sarıkaya alevi mi? İşte tüm detaylar…

MUHARREM SARIKAYA KİMDİR, NERELİ?

Muharrem Sarıkaya 1961 senesinde (60 yaşında) Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde doğdu. Annesinin adı Fitnat, babasının ismi İbrahim Sarıkaya’dır. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde tamamlayan Sarıkaya, gazetecilik kariyerine başkent Ankara’da Barış Gazetesi’nde çalışarak başladı.

İlerleyen dönemlerde Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi görevine getirilen Sarıkaya, buradan da Sabah Gazetesi’ne geçti.

18 Haziran 2009 tarihinde muhalif kimliğiyle tanınan gazeteci Çiğdem Toker’in istifa etmesi sonrası Habertürk TV kanalında görev almaya başladı. 1 Nisan 2020 tarihinde Ciner Medya’nın Ankara temsilcisi oldu.

Muharrem Sarıkaya Habertürk TV’de hem Serap Belet ile hem de Duygu Kaya ile haber programı ve açık oturumlarda sunuculuk da yapmıştır.

Mehtap Sarıkaya ile evli olan Muharrem Sarıkaya’nın Can Sarıkaya adında bir erkek çocuk sahibidir.

MUHARREM SARIKAYA ALEVİ Mİ?

Gazeteci Muharrem Sarıkaya‘nın Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi olması, akıllara alevi olduğu düşüncesini getirdi. Muharrem Sarıkaya ile ilgili yapılan paylaşımlarda alevi olduğu bilgisi yer almaktadır.

Sarıkaya’nın doğduğu bölge, Horasanlı Alevi Türkmen pirlerin önderi ve büyük tasavvuf alimlerinden bir Alevî Türkmen şeyhi olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin diyarı olarak bilinir. Ayrıca ‘Muharrem’ ismi de Aleviler tarafından sıkça kullanılır. Hazreti Muhammed’in torunu, Hz. Ali’nin ise oğlu olan Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi dolayısıyla günümüzde halen yas orucu tutulan Muharrem Ayı tüm Müslümanlar için büyük önem taşısa da Aleviler için daha özeldir.

MUHARREM NE DEMEK?

Ay takviminin birinci ayı, aşure ayı, matem ayı.

Muharrem Arapça bir kelime olup, kelime kökü itibariyle “haram”dan türemiştir. Sözcük karşılığı, haram olan, yasaklanan anlamındadır. Muharrem isminin kullanılması İslami açıdan caizdir ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.

MUHARREM SARIKAYA’NIN ALEVİLERLE İLGİLİ KÖŞE YAZISI

Muharrem Sarıkaya alevilerle ilgili, Habertürk’te 27 Kasım 2014’teki “Geldik bugüne; inanç mı, kimlik mi?” adlı köşe yazısı kaleme almıştı. Yazıyı okumak için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
2
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir