George Floyd davasında karar açıklandı, eski polis Derek Chauvin mahkum edildi

featured

Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinde görülen davada mahkeme jürisi, eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’i, George Floyd’un ensesine basarak ölümüne neden olmaktan mahkum etti. Alınan karar, Amerika Birleşik Devletleri’nin rahatsızlık veren ırkçılık tarihi açısından bir dönüm noktası olurken, kolluk kuvvetlerinin Siyah Amerikalılara yönelik muamelesini cezalandırması bakımından da ayrı bir önem taşıyor.

Minneapolis George Floyd Meydanı’nda mahkeme kararı sonrası sevinen insanlar

12 üyeli jüri, 45 yaşındaki Chauvin’i, aralarında izleyicilerin, polis memurlarının ve tıp uzmanlarının da bulunduğu 45 tanığın üç haftalık ifadesini değerlendirdikten sonra, ikinci derece cinayet, üçüncü derece cinayet ve adam öldürme suçlamalarının üçünden de suçlu buldu. Görüşmeler pazartesi günü başladı ve 10 saatten fazla sürdü.

25 Mayıs 2020’de gerçekleşen olayda polis memuru Chauvin ve beraberindeki üç polis, bir markette sigara satın almak için 20 dolarlık sahte banknot kullanmakla suçlanan Floyd’u tutuklamaya çalışıyordu. Chauvin, gözaltı esnasında kelepçeli halde yerde uzanan 46 yaşındaki Siyah Amerikalı George Floyd’un boynuna 9 dakikadan fazla bastırarak ölümüne neden olmuş, o anlar ise polis kamerasında kayıt altına alınmıştı. Olay sonrasında başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ırkçılık karşıtı gösteriler yapılmış, ABD’deki protesto ve olaylar ise haftalarca sürmüştü.

Derek Chauvin, yargıç kararını dinlerken çekilmiş fotoğraf

Chauvin duruşmaya mavi kravat, beyaz gömlek ve gri bir takım elbise ile yüz maskesi giyerek katıldı. Yargıç kefaletin iptal kararını açıkladıktan sonra Chauvin başını sallayarak hızlıca ayağa kalktı ve kelepçe takıldı. Sonrasında ise tutuklanarak cezaevine götürüldü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir