Miraç kandili önemi, anlamı nedir? Miraç kandilinde ne oldu? Miraç kandili ne demek? Bugün ne kandili? 27 Şubat kandil mi?

Mübarek üç aylara denk gelen ve Müslüman aleminin en çok önem verdiği günlerden biri olan Miraç kandilinin anlamı merak konusu oldu. Miraç kandili hangi gün? Miraç kandili önemi ve anlamı nedir? 27 Şubat kandil mi? Bugün kandil mi? İşte kandille ilgili tüm ayrıntılar...

featured

İslam alemi için en hayırlı gecelerden biri olan Miraç kandili önemiyle de Müslümanları yakından ilgilendiriyor. Her yıl 3 aylardan birincisi olan Recep ayına denk gelen bu mübarek günün önemi, anlamı ve fazileti birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki İslam dünyasının peygamberi Hazreti Muhammed ve Müslümanlar için büyük anlamı olan Miraç kandili ne zaman? Bugün kandil mi? 27 Şubat kandil mi? Miraç kandili önemi nedir? Miraç kandilinde ne oldu? Tüm ayrıntılar haberimizde…

Miraç Kandili önemi ve fazileti merak ediliyor. Her sene Recep ayının 26. gecesi idral edilen Miraç Kandili bu sene 27 Şubat tarihine denk geliyor. İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, 27 Recep 621 hicri tarihinde gece Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. İşte Miraç Kandili anlamı ve önemi ile ilgili detaylar…

Müslümanlar kandil gecelerinde ibadet ederek hem dini yükümlülüklerini yerine getirirler hem de yüce Allah’a sığınıp günahlarından tövbe ederek O’ndan af dilenirler. İslam alemi için büyük anlam taşıyan kandil gecelerinden biri olan Miraç Kandili bu sene 27 Şubat gününe denk geldi. Recep ayında idrak edilen Miraç Kandili, İslam dinine gönderilen yeryüzünün son peygamberi Hazreti Muhammed’in ilahi huzura yükseldiği gün olması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Miraç Kandili önemi nedir?

MİRAÇ KANDİLİNDE NE OLDU?

Rivayete göre Hz Muhammed gece vakti Kâbe’den alınıp katırla Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, daha sonra katırı Beytül Makdis’in (Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır. Hz Muhammed sırasıyla eski Aksa denen bugünkü el-Aksa Camiinin altındaki yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbet-üs-sahra’nın bulunduğu alana geçmiş ve orada İsa, Musa, Zekeriya peygamberlerle buluşmuştur. Günümüzde Nebi Minberi’nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da Miraç Minberi’nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.

Hadislere göre Hz Muhammed bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile birlikte aşarken sırayla Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret’ül münteha’ya çıkmıştır. Cebrail’in Sidretü’l-Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş, zaman, mekân ve cihetin olmadığı ifade edilen katta Allah ile aracısız görüşmüştür.

Anlatılana göre Hz Muhammed Mekke’ye döndüğünde yaşadıklarının gerçek olup olmadığından kuşku duyanların soru yağmuruna tutulmuştur. Ama sorulara doğru cevap vermiştir. İslam’ın ilk zamanlarında dinin oruç, zekât, şehitlik ve hac gibi belli kuralları, prensipleri tam olarak belirlenmemişti. Gece namazları rağbet görmekle birlikte, ibadet kuralları da açık ve seçik olarak belirlenmemişti.

Rivayete göre İsra ve Miraç bu konudaki belirlenmeleri sağlamış olaylardır. Buna göre miraçta; Hz Muhammed, Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraçtan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir. Hadis kaynaklarına göre Miraç’ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa peygamberin bunun insanlara ağır geleceği şeklinde ikazları üzerine Hz. Muhammed’in birkaç kere geri dönüp Allah’tan namazı hafifletme dileği üzerine beş vakte indirilmiştir.

MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

Miraç kandili önemi hakkında şunlar söylenebilir; Yüce Allah, bu gecede Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’e ahlak ve fazilet düsturlarını bildirdi.

İslam kaynaklarına göre, Mekke’den Medine’ye hicretten bir sene önce yaşanan “İsra ve Miraç” olayı Allah’ın, Hazreti Muhammed’in Mekke’de gördüğü eziyetlere karşı bir tesellisi olarak kabul ediliyor.

Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılındı, Allah’a şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesi verildi ve “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti vahyolundu.

Ayrıca bu gece Allah, Hazreti Muhammed’e İsra Suresi’nde de yer alan insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan ahlak ve fazilet düsturlarını bildirdi.

Müslümanlara Miraç Kandili’nde, namaz borcu olanların kılabildiklerince namaz kılması, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılması, Kur’an-ı Kerim okuması, istiğfar ve dua etmesi tavsiye ediliyor.

‘İSRA AYETLERE, MİRAÇ HADİSLERE DAYANIR’

Miraç hadisesi Hazreti Muhammed’in en büyük mucizelerinden biridir.

Hazreti Muhammed’in Mekke’de sıkıntılar yaşaması ve amcası Ebu Talip ile eşi Hazreti Hatice’yi kaybetmesinden sonra Allah bir bakıma onun gönlünü ferahlatırcasına Miraç mucizesini gerçekleştirdi.

Peygamberin Mekke’den Kudüs’e gitme hadisesi İsra, göğe yükselerek Allah ile görüşmesi ise Miraç’tır. İsra ayetlere, Miraç ise sahih hadislere dayanır.

Miraç hadisenin bizler için en büyük hediyesi 5 vakit namazdır. Beş vakit namaz Miraç hadisesiyle farz kılınıyor. Tabii ki Miraç’tan önce de namaz vardı. Günün evvelinde ve sonunda namaz kılınırdı ama Miraç’la birlikte 5 vakit namaz farz kılındı.

Bakara Suresi’nin “Amenerrasulü” diye başlayan son iki ayeti de Miraç hadisesinde inzal oldu. Miraç hadisesinde peygamberimize cennet, cehennem ve oradaki insanları halleri arz olundu. Kimin neyle karşılaşacağını peygamberimiz orada müşahede edildi.

Hazreti Muhammed, Miraç hadisesinde zerre kadar inancı olan Müslüman’ın en sonunda cennete gireceği müjdesini de aldı. Beş vakit namazın farz kılındığı bu mübarek gecede peygamberimizin bize gösterdiği şekilde kendimizi muhasebeye çekmeli, her şeyden önce namazlarımızı bırakmamalıyız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir