Orta Afrika Cumhuriyeti Ukrayna’ya savaş ilan etti

featured

Orta Afrika Cumhuriyeti savaşa mı dahil oluyor? Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın bir an önce sona ermesi için birçok devlet yetkilisi ve kurum çaba harcarken, diğer yandan gerilimi arttıracak gelişmeler de yaşanıyor. Son olarak Orta Afrika’daki bir grup savaşçı yayınladığı videoda, Ukrayna’ya karşı Rus kardeşlerinin yanında savaşmak için gönüllü olduklarını bildirdi.

Bilindiği üzere Putin ile birlikte Rusya‘nın Afrika politikası tekrar hız kazanmış, birçok Afrika ülkesiyle ekonomik ve askeri anlaşmalar yürürlüğe girmişti. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de Moskova tarafından desteklenen devlet başkanı Faustin-Archange Touadera iktidarda yer alıyor. Ülkede ayrıca Rus paralı askerleri güvenlik ve askeri alanlarda faaliyetlerine devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in yabancı güçlerin savaşa katılmasına izin vermesinin ardından yapılan bu açıklama, Ukrayna ve Doğu Avrupa için tam bir kaos senaryosu anlamına geliyor. Çeçen ve Suriyeli savaşçıların Rusya saflarında savaşa dahil olmasının ardından, Orta Afrika Cumhuriyeti savaşçılarının da bölgeye gelmesiyle birlikte, uzun yıllar sürecek bir krizin kapısı aralanmış olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir